10. svibnja 2020. g.

Posted on Posted in Karantena

Karmela Rammstein Puljiz, Odsjek za instrumentalne studije

Vincerò, izv.prof.dr.sc.mr.art. Berislav Jerković, Odsjek za glazbenu umjetnost

Studentica Klaudija Gotal, Odsjek za vizualne i medijske umjetnosti (Kolegij Crtanje II)

Student Leo Pavlović, Odsjek za vizualne i medijske umjetnosti, (Kolegij Crtanje II)

Serija radova – Jastuci 2020., studentica Marija Križić, Odsjek za vizualne i medijske umjetnosti

Ljudi su prisiljeni ostati u svojim domovima sa ostalim članovima obitelji, a uz pomoću ovih radova želim prikazati različitost u fizičkom kao i psihičkom smislu. Temperament je tipičan način emocionalnog doživljavanja i reagiranja te je pretežno uvjetovan nasljednim čimbenicima, što bi u ovome slučaju bila pandemija koronavirusa. Inspiraciju sam pronašla u svojim ukućanima. Kako se rijetko viđamo, ova pandemija nas je povezala. Uz različite aktivnosti koje svatko od nas ima, ipak smo najviše vremena proveli u dnevnom boravku uz fotelje pune jastuka – što je i sam motiv ovih radova. Ljudi su se povukli u sigurnost vlastitog doma. Dok vani vlada virus, opuštaju se u udobnosti kreveta i kauča te im se sve više dopada zamisao da ostanu što dulje u izolaciji, iako jedan dio njih želi što prije izaći iz kuće. Na neki način su se ‘’ stisnuli’’ poput samog jastuka te s njime stvorili posebnu vezu, pa čak i mogući ‘’višak’’ koji se pojavio u ovoj izolaciji. Radove sam nazvala prema 4 osnovna tipa temperamenta – melankolik (mislilac), kolerik (poduzetan), flegmatik (promatrač) , sangvinik (govornik), koje možemo pronaći u svakoj prosječnoj obitelji. Svaka osoba ima različiti temperament, a ono što se dogodi kada se sva 4 tipa nađu zajedno sigurno smo doživjeli u ovoj izolaciji.

Konjici, doc. art. Vuk Ognjenović, Odsjek za glazbenu umjetnost