12. MEĐUNARODNA STUDENTSKA KIPARSKA RADIONICA „JARČEVAC“, 2020.

Posted on Posted in Likovni_obavijesti
  1. Međunarodna studentska kiparska radionica „Jarčevac“ zamišljena je kao kiparska radionica u drvu za studente diplomskog studija odsjeka za vizualnu i medijsku umjetnost Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku. Prva faza radionica trajala je 7 dana tijekom kojih su studenti načinili autorske skulpture u drvu. Radionica je imala naglasak na klasičnoj likovnoj obradi drveta, gdje studenti uz prethodnu pripremu te stručnu pomoć profesora i stručnih suradnika, realiziraju svoje autorske skulpture.

Do sada je održano 11 radionica u kojima je sudjelovalo oko 130 studenata i to u kontinuitetu od 2009. godine. Do sada su, osim svakogodišnjih izložbi na otvorenome u šumi Jarčevac, organizirane i izložbe u renomiranim galerijama i muzejima. 2014. godine je održana velika izložba tridesetak najuspješnijih radova sa radionice Jarčevac na izložbi „Zeleno drvo“ u Osječkom Arheološkom muzeju u sklopu Osječkog ljeta kulture, a također iste godine je postavljeno 7 skulptura u sklopu Kampusa ispred zgrade Kiparstva Akademije za umjetnost i kulturu. 2018. godine održana je izložba u galeriji Nador, u Pečuhu, u Mađarskoj, studenata akademije u Osijeku i studenata Fakulteta za glazbu i vizualne umjetnosti, Sveučilišta u Pečuhu u Mađarskoj. Izložba je predstavlja selekciju dosadašnjih radova nastalih na radionici. Iste godine održana je i izložba radova nastalih na radionici u Muzeju za likovnu umjetnost u Osijeku i u sklopu Dana otvorenih vrata Akademije za umjetnost i kulturu. 2019. godine u sklopu festivala Dunav Art održane su dvije izložbe na otvorenome, u Erdutu i Iloku.

1. godine studenti su tijekom prve faze radionice izradili sedam skulptura primjerenih za djecu vrtićke dobi za dvorište vrtića Pčelica u Osijeku. Autori postavljenih skulptura su asistentica Josipa Stojanović i studenti Valentina Damjanović, Domagoj Salonja, Niko Grgić, Mislav Tadić, Ivona Malčić, Filip Malovčak i Josip Pratnemer. Druga faza radionice održala se 8.5.2021. u dvorištu vrtića Pčelica u Osijeku gdje su studenti postavili skulpture, napravili betonske temelje za iste kako bi skulpture bile sigurne, te uredili postojeće sprave na igralištu kako bi igralište zajedno sa skulpturama činilo vizualno privlačnu cjelinu. Radionica ove godine ne bi bila moguća bez sponzora i donatora, a ove godine godine to su Grad Osijek, Ministarstvo kulture i medija RH, Studentski zbor sveučilišta J.J.Strossmayer, HEP Plin d.o.o. i Hrvatske šume d.o.o.

Voditeljica radionice je umjetnička suradnica dr. art. Margareta Lekić, a studenti koji su sudjelovali u drugoj fazi radionice su: Mislav Tadić, Domagoj Salonja, Josip Pratnemer, Valentina Damjanovic i Filip Malovčak.