28. ožujka 2020.g.

Posted on Posted in Karantena

Lijepo je kada subota odmara, studentica Mirela Belaj, Odsjek za kulturu, medije i menadžment

Lijepo je kada subota odmara.

Kada su klubovi i kafići zatvoreni, a domovi puni.

Kada se ljudi druže s bližnjima i obitelji, a ne s alkoholom.

Kada iskoristiš vrijeme da odmoriš glavu, pročitaš knjigu, pogledaš dobar film, a ne u žurbi i spremanju za večernji izlazak.

Kada odeš spavati u razumno doba i ne budiš se ujutro mamuran nego, na primjer, pomogneš mami oko ručka.

Lijepo je kada subota odmara.

Sve može pričekati, zato #ostanidoma ♥

Mirela Belaj

Smrt koroni, izv. prof. art. Davor Šarić, Odsjek za kreativne tehnologije

Mirko i kolica, studentica Anamarija Šerbetar, Odsjek za kreativne tehnologije

Anamarija Šerbetar: Mirko i kolica

Mirko je veseli starac kojeg je život u gradu toliko zbunio da se preselio u šumu. Od kako zna za sebe, čuo je šapat biljaka i nikad mu nije bilo jasno kako ostali ne čuju da i one govore. Tako je cijeli život posvetio prirodi i uči o biljkama i od biljaka.
Do prije par godina, živio je u gradu i promatrao kako se život ljudi ubrzava. Čudilo ga je da se čaj kupuje upakiran u plastiku, pa u papirnatu kutiju pa onda opet u plastiku. Kava se pije iz čaša koje se odmah poslije bacaju. Šećer se dodaje iz malih papirnatih vrećica, a miješa se nekim čudnim plastičnim štapićima. Nije mu bilo jasno zašto se svima toliko žuri, zašto povrće raste na polici u dućanu, zašto nitko ne pozdravlja susjeda….
Za vrijeme svojih redovitih šetnji šumom, vidio je sve više i više otpada na šumskom tlu. Boljelo ga je gledati zagađenu Prirodu. Poznaje krug života i razumije da nam se to, na tlo odbačeno smeće, vraća kroz vodu, zemlju, hranu… Nemarnost ljudi i nepravda prema Prirodi mučile su ga toliko da nije mogao spavati, jesti, disati! Samo je želio pronaći rješenje i živjeti skladnije s Prirodom. Nakon puno neprospavanih noći sjetio se svojih starih bilježnica u kojima je zapisivao velika svojstva biljaka koja je proučavao. Vjerovao je da zna napraviti napitak koji će Prirodi vratiti staru čistoću i sjaj.
Napustio je grad, preselio je u malu nastambu u dubini šume. Brao je biljke, miješao ih, kuhao, eksperimentirao, vjerovao, znao… i uspio! Uspio je napraviti napitke koji rastapaju smeće i pretvaraju ga u zrak i sitni prah. Izgradio je i kolica u kojima je rastapao smeće pomoću svojih biljnih napitaka. Kolica je izgradio od otpalih grana i pronađenih stvari u šumi. Pronašao je kotače koje je zakrpao i tako im vratio svrhu. Staro odbačeno posuđe poslužilo mu je za unutarnje dijelove stroja-kolica. Pronađeno smeće ubacuje s gornje strane. S bočne strane nalazi se otvor kroz koji može uliti biljnu tekućinu primjerenu za određeni materijal. Tu je i dimnjak koji strši i omogućava izlaz vrućem zraku i vodenoj pari. Ubrzo su po kolicima počele rasti biljke, cvijeće koje je na taj način htjelo zahvaliti Mirku za njegov veliki izum i trud. Zahvalne su mu i životinje koje dolaze u njegov dom i druže se s njim. Neke su ga toliko zavoljele da su htjele biti s njim i tijekom dana i pomagati mu. Zato je Mirko na kolica dogradio još nekoliko džepova i polica-klupa na kojima mogu boraviti njegovi prijatelji.
U početku su stanovnici grada mislili da je Mirko lud i nisu mu se približavali, ali s vremenom su shvatili koliko je njegovo znanje. Dive se njegovim kolicima kojima neumorno čisti šumu. S vremenom su kod njega počeli dolaziti po savjete i biljne preparate za ozdravljenje. Mirko zbog svog poznavanja bilja i života u skladu s prirodom, zna napraviti biljne zdravice za svakoga. Ako i ti želiš zahvaliti Mirku ili pak tražiš magični lijek, potraži ga otvorenog srca u dubljem dijelu šume na Bukovcu, skretanje iza stare Lipe.

Enciklopedija čudovišta, izv. prof. art. Stanislav Marijanović, Odsjek za vizualne i medijske umjetnosti

Enciklopedija čudovišta 2