izv. prof. art. Stanislav Marijanović

konzultacije: utorak i srijeda prema prethodnoj najavi
kabinet:  Zgrada Odsjeka za vizualne i medijske umjetnosti, Ulica cara Hadrijana 8/B, Osijek
kontakt e-mail: stanislav.marijanovic@aukos.hr,  telefon: 098 188 4859

Stanislav Marijanović (Tomislavgrad, BiH, 1957) diplomira 1980. na Grafičkom odsjeku Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu u klasi profesora Alberta Kinerta te počinje djelovati kao samostalni umjetnik. 1988. odlazi u Pariz i provodi dvije godine na Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts kao slobodni slušatelj u klasi profesora Vladimira Veličkovića. U razdoblju od 1988. do 1992. pretežno radi u grafičkom ateljeu pariškog Cité Internationale des Arts-a u kojemu oblikuje suhu akvatintu, novu metodu umjetničkog dubokog tiska. U Francuskoj razvija vrlo aktivnu umjetničku djelatnost te 1991. prima uglednu nagradu za grafiku Premier prix Trace / Idémédia-Crédome 91, koja mu otvara široke mogućnosti. Jedan je od članova-osnivača pariškog grafičkog ateljea T. B. Halbirk, međunarodne udruge grafičara. Umjetničko i profesionalno grafičarsko iskustvo stječe u ateljeima u Francuskoj, Danskoj, Argentini, Njemačkoj i Belgiji. Od 1993. glavninu vremena provodi u Grčkoj, gdje polje svog umjetničkog izričaja fokusira na volumen, objekte i konstrukcije. Nekoliko godina radi kao profesor za Ecole Régionale des Beaux-Arts de Saint-Etienne (Francuska) u podružnici u Solunu. Od 2012. godine, kada se vratio u Hrvatsku, predaje grafiku i ilustraciju na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku. Voditelj je niza međunarodnih radionica posvećenih umjetničkoj grafici i jedan od utemeljitelja Diplomskog sveučilišnog studija Ilustracija, jedinstvena u Hrvatskoj i njezinom širem okružju. Do sada je realizirao gotovo 50 samostalnih i sudjelovao na više od 160 skupnih izložaba. Radovi su mu zastupljeni u značajnim javnim i privatnim zbirkama u zemlji i inozemstvu. Autor je 4 višejezične grafičko-pjesničke mape (tekstovi Georga Trakla, Antonina Artauda, Jorgosa seferisa i Konstantina Kavafisa) te jedne grafičke mape posvećene tehnici suhe akvatinte. Od 1997. piše i ilustrira knjige za djecu i mlade. 13 njegovih autorskih slikovnica objavljeno je ukupno u 23 zemlje, pa govorimo o gotovo osamdeset izdanja. Danas pretežno piše za odrasle.

BIOGRAFIJA

BIBLIOGRAFIJA UMJETNIKA