TERAPIJA POKRETOM I PLESOM Susan C. Scarth, RSMT / EUKCP / RDMP, dip. Sup, SP (1), CMA, MCAT, predavač

Posted on

Psihoterapeut pokretom i plesom – registrirani terapeut i pedagog somatskog pokreta (ISMETA), UKCP i ADMP UK registrirani privatni praktičar i supervizor, certificirani analitičar pokreta, senzorimotorni psihoterapeut, edukant iz BodyMind Centering-a

Susan C. Scarth započela je profesionalnu karijeru kao socijalna radnica (1976) na sjeveroistoku Engleske i otada je radila s mnogim klijentima u institucijama i volonterskom sektoru, uvijek zadržavajući fokus na mentalnom zdravlju i dobrobiti. Stalno je razvijala svoje zanimanje za kreativne intervencije i integraciju tjelesnih i umnih procesa, unoseći ekspresivno tijelo u terapeutski prostor. Njezina psihoterapijska praksa objedinjuje humanističke i psihodinamske pristupe s radom na tijelu, analizom pokreta i kreativnom aktivnošću.

Moving Forth njena je privatna praksa (www.movingforth.org) u Edinburghu u Škotskoj gdje nudi individualni terapeutski rad odraslima s traumama. Ovaj rad uključuje rješavanje problema vezanosti i anksioznosti, teških psiho-somatskih stanja i kroničnih psihofizičkih poremećaja. Održava kliničku superviziju zdravstvenim djelatnicima osobno i on line te je edukator i savjetnik za nekoliko programa profesionalne edukacije terapije pokretom i plesom širom Europe. Od 1996. godine bila je predavač, koordinator kliničke prakse i voditeljica programa terapije pokretom i plesom na britanskom sveučilištu Queen Margaret, Edinburg, a trenutno je angažirana kao voditelj Interpersonalne grupe za učenje s MSc Music Therapy također na Sveučilištu Queen Margaret, Edinburgh.

Završila je magisterij iz terapije pokretom i plesom (MCAT) na The Laban Center London 1982. godine, a 2008. dodatno se educirala na Laban / Bartenieff Institute for Movement Studies, New York i stekla certifikat iz analize pokreta (CMA). Od tada je završila certificirani program edukacije specifičan za traumu i tijelo (Senzorimotorna psihoterapija razina 1), reflektivnu praksu i kreativnu psihoterapiju (Dip. Sup.) Trenutno se educira u području  body mind centering-a, s posebnim naglaskom na certifikat za edukatora iz područja dječjeg razvojnog pokreta.

Godine 2016. završila je šestogodišnji mandat predsjednice Europske udruge za terapiju pokretom i plesom (European Association Dance Movement Therapy EADMT) i zadržala ulogu koordinatora radne skupine za standarde obrazovanja i osposobljavanja pri EADMT-u. Njezin angažman u upravljanju i razvoju profesije terapije pokretom i plesom slijedi nakon nekoliko godina u Vijeću profesionalnog udruženja Ujedinjenog kraljevstva (ADMP UK), uključujući i ulogu predsjedatelja.