Bojan Martinović – izvođač na Beethoven maratonu

Posted on Posted in Beethovenov klavirski maraton

Bojan Martinović rođen je 26. listopada 1981. godine na Cetinju. Potječe iz glazbene obitelji. Nižu i srednju školu je završio je u Kotoru u klasi prof. Ilije Miloševića. Kao izrazito darovit mladi pijanista 1996. godine primljen je na studije klavira na Muzičkoj akademiji na Cetinju u klasi prof. Vladimira Bočkarjova, u čijoj klasi je diplomirao i magistrirao sa najvećom ocjenom. Tijekom 2002. i 2003. usavršavao se na državnom Konzervatoriju u Beču. Pohađao je tečajeve kod istaknutih pedagoga Vladimira Ovčinjikova, Christopha Bernera, Noela Floresa i Gyrgya Nadora.

Intenzivno i sa velikim uspjehom nastupa i djeluje u okviru raznih komornih ansambala i surađuje s brojnim domaćim i stranim umjetnicima kao što su  Viktor Tretjakov, Marina Yashvilli, Duncan McTier, Wilhelmas Cepinskis, Peter Langgarttner, Miran Begić, Roman Simović, Igor Perazić, Vladislav Igulinski, Ksenia Akeynikova i mnogi drugi. Nastupao je kao solista sa CSO, Banjalučkom filharmonijom  i Cameartom academicom. Osnivač je klavirskog trija TRITONUS.

Na svom repertoaru ima preko 30 programa solističke, komorne i orkestralne muzike. Nastupao je u gotovo svim najprestižnijim dvoranama bivše Jugoslavije (CNP Podgorica, Mala Dvorana Vatroslav Lisinski- Zagreb, Hrvatski glazbeni zavod – Zagreb Sava Centar Beograd, Galerija Kolarca  Beograd, Gradska kuća Subotica, Sinagoga Novi Sad, Bošnjački institut – Sarajevo) kao i na brojnim festivalima u Italiji, Engleskoj, Njemačkoj, Austriji, Mađarskoj, Francuskoj, Belgiji, Rusiji, SAD-u, Nizozemskoj, Španjolskoj, Portugalu, Armeniji, Libanonu. Sudionik je brojnih seminara i kongresa pedagoga muzike u Poljskoj, Turskoj, Rumunjskoj, Italiji, Finskoj, Austriji, Švedskoj, Engleskoj.

Održao je majstorske tečajeve na Moskovskom Konzervatoriju “Petar Iljič Čajkovski”, University of Central Oklahoma, University of Transilvania, Zheijang Conservatory u Hangzhou u Kini i dr.

Dobitnik je nagrade CANU.

Jedan je od osnivača međunarodnog glazbenog festivala Espressivo i Međunarodnog pjanističkog natjecanja “Manja”.

Profesor je klavira i dekan na Muzičkoj akademiji na Cetinju.