Autor: Sanja Nikčević
Naslov: Kazališna kritika ili Neizbježni suputnik
Glavna urednica: Sanja Nikčević
Urednik izdanja: Alen Biskupović
Recenzenti: prof. dr. sc. Boris Senker, prof. dr. sc. Antonija Bogner Šaban, prof. dr. sc. Helena Sablić Tomić
Impresum: Zagreb : Leykam international ; Osijek : Umjetnička akademija, 2011.
Materijalni opis: 315 str. ; 24 cm
ISBN 978-953-7534-78-3
Cijena: 168,00

Objavljivanje udžbenika odobrio je Senat Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Sveučilišni odbor za izdavačku djelatnost odlukom br. 49/11.

O knjizi:
Kazališna se kritika piše od 18. stoljeća i, osim što je do sada objavljen doista golem opus toga žanra, on oduvijek izaziva snažne reakcije onih o kojima piše (a i šire). Međutim, o samoj kritici kao o žanru napisano je vrlo malo knjiga, što sadržaju nove knjige Sanje Nikčević „Kazališna kritika ili neizbježni suputnik“ daje dodanu vrijednost. Knjiga je doprinos borbi za dignitet i profesiju kritičara i kazališta kao predmeta o kojem kritičar prosuđuje, zorno pokazujući da je to samosvojna profesija koja ima svoja pravila, razlog i svrhu. Namijenjena je čitateljima koje zanima pisanje o kazalištu, budućim i sadašnjim kazališnim kritičarima i novinarima koji pišu ili žele pisati o kazalištu, a kako je autorica poznata po jasnom, zanimljivom i čitkom pismu, svakako će biti zanimljiva i široj čitateljskoj publici koju zanima kazalište. Nagrada Matice hrvatske za književnu i umjetničku kritiku Antun Gustav Matoš 2013.