Međunarodni festival kazališnih akademija – Dioniz, u organizaciji Odsjeka za kazališnu umjetnost Umjetničke akademije u Osijeku, već deset godina u ožujku okuplja kazališne akademije i fakultete, domaće i gostujuće studente glume i lutkarstva te kazališne pedagoge i profesore.
 

Dosadašnji sudionici festivala Dioniz bile su akademije iz Zagreba i Splita, Hrvatska; Cluja i Sibiua, Rumunjska; Leedsa i New Castlea, Engleska; Istambula, Turska; Tuzle i Sarajeva, BiH; Novog Sada, Srbija; Skoplja, Makedonija; Ljubljane, Slovenija;  Linza, Austrija; Békéscsabe, Mađarska; Praga, Republika Češka; Bratislave, Slovačka; Cetinja, Crna Gora; Wrocława, Poljska; Sofije, Bugarska i Sankt Peterburga, Rusija.
 

Dioniz se svake godine odvija pod drugačijim geslom (Igrom do istine, Igrom do sebe, Gestom do igre, Igrom do strasti, Igrom do grada, Igrom do smijeha i dr.), predstavljajući spoj edukacije, kulture, tradicije te se kroz kazališni medij i obrazovanje, kao i kroz doticaje kultura i tradicija, koje predstavljaju baštine različitih umjetničkih akademija, izmjenjuju iskustva, znanje, vještine – kako u odnosu na profesore i pedagoge, tako i odnosu na studente koji se upoznaju s radom drugih pedagoga i svojih kolega na drugim akademijama.
 

U okviru Festivala održavaju se ispitne prezentacije/produkcije studenata iz područja glume, pokreta/plesa ili govora, a značajan dio čine radionice namijenjene studentima koje vode ugledni profesori i pedagozi.
 

Ciljevi Dioniza su poticanje izlaska kazališnog medija iz zatvorenog akademskog prostora, snažnije uključivanje obrazovnih ustanova za kazališnu i scensku umjetnost u kulturni život grada i regije, razvijanje suradnje neovisno o jezičnim barijerama, senzibiliziranje mladih za različite kazališne trendove u zemlji i u svijetu, popularizacija studija glume i lutkarstva i obilježavanje Međunarodnog dana kazališta i Svjetskog dana lutkarstva. U organizaciji i realizaciji Dioniza, zbog interdisciplinarnog pristupa temama koje se propituju, sudjeluju i ostale sastavnice Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera, primjerice Prehrambeno-tehnološki fakultet, Poljoprivredni fakultet, Fakultet odgojnih znanosti, Medicinski fakultet, kao i svi odsjeci Umjetničke akademije u Osijeku.

 

PROGRAMSKI RASPORED 6. DIONIZA, MEĐUNARODNOG

FESTIVALA KAZALIŠNIH AKADEMIJA U ĐAKOVU I OSIJEKU
 
ĐAKOVO 20. 3. – 24. 3. 2013.
 
* Radionice se održavaju u sljedećim prostorima: Kino – scena, mala i velika dvorana
u Vatrogasnom domu Dobrovoljnog vatrogasnog društva (DVD), mala i velika dvorana
Kulturno umjetničkog društva SKLAD, Sportska dvorana, a radionica jahanja održava se u
pastuharni Đakovo.
 
Radionica jahanja održava se po dogovoru: dvije grupe po 15 ljudi; 1. grupa od 10 do 11.30
sati, 2. grupa od 11.30 do 13 sati.
 
20. 3. 2013. – SRIJEDA
 
08.30. – 09.30. Doručak
 
09.30. Okupljanje sudionika u kinu i raspored po radionicama
 
10.00. – 13.00. RADIONICE
 
1. J. Ševo/S.Vovk: Kratki rezovi (velika dvorana DVD-a)
2. A. Bârză: Od slikanja do igre (mala dvorana DVD-a)
 
3. A. Acev/H. Schwaiger: Vježbe tijela i glasa za glumce pod
nazivom: „Körperstimmtraining“ (Kino scena)
4. L. Dašić: Glas i disanje (mala dvorana Kina)
5. A. Hatházi: Zamjena riječi gestom (velika dvorana SKLAD-a)
6. S. Burić: Jezik geste (mala dvorana SKLAD-a)
7. Jahanje (Pastuharna)
 
13.00. – 19.00. Tehnička ekipa vrši pripreme za večernje prezentacije
 
14.00. – 18.00. Izlet na Ivandvor
„Posvećenje proljeću“ (Ivandvor)
Ručak na otvorenom (Ivandvor)
 
19.00. SVEČANO OTVORENJE FESTIVALA DIONIZ
projekcija promotivno-dokumentarnog filma „UAOS 013“ (Kino)
 
19.30. – 21.30. PREZENTACIJE STUDENTSKIH PREDSTAVA (Kino)
 
19.30. - 20.30. Kazališni fakultet Akademije izvedbenih umjetnosti u Pragu (Prag, Češka
Republika)
 
20.45. – 21.30. Akademija scenskih umjetnosti Sarajevo (Sarajevo, Bosna i Hercegovina)
 
22.00. Večera (Sokak)
 
23.00. Party za studente i program dobrodošlice (Sokak)
 
21. 3. 2013. – ČETVRTAK
 
08.30. – 09.30. Doručak
 
10.00. – 13.00. RADIONICE
 
1. J. Ševo/S. Vovk: Kratki rezovi (velika dvorana DVD-a)
2. A. Acev/H. Schwaiger: Vježbe tijela i glasa za glumce pod
nazivom: „Körperstimmtraining“ (Kino scena)
3. A. Hatházi: Zamjena riječi gestom (velika dvorana SKLAD-a)
4. S. Burić: Jezik geste (mala dvorana SKLAD-a)
5. Jahanje (Pastuharna)
 
13.00. – 14.00. Ručak (Sokak)
 
13.00. – 19.00. Tehnička ekipa vrši pripreme za večernje prezentacije
 
15.00. – 18.00. RADIONICE
 
1. L. Dašić: Glas i disanje (Sportska dvorana)
2. A. Bârză: Od slikanja do igre (Sportska dvorana)
3. K. Craddock: Mjestu odgovarajuća izvedba: istraživanje (velika dvorana DVD-a)
4. T. Brayshaw: Feldenkreis trening (Sportska dvorana)
 
18.00. – 19.00. Večera (Sokak)
 
19.30. – 23.15. PREZENTACIJE STUDENTSKIH PREDSTAVA (Kino)
 
19.30. – 20.15. Fakultet kazališta i televizije Sveučilišta Babes-Bolyai (Cluj, Rumunjska)
 
20.30. – 21.15. Akademija dramskih umjetnosti u Tuzli (Tuzla, Bosna i Hercegovina)
 
21.30. – 22.15. Anton Bruckner Privatuniversität Linz, Institut Schauspiel (Linz, Austrija)
 
22.30. – 23.15. Umjetnosti i društvene znanosti Sveučilišta Northumbria (Newcastle upon
Tyne, Velika Britanija)
 
22. 3. 2013. – PETAK
 
08.30. – 09.30. Doručak
 
10.00. – 13.00. RADIONICE:
 
1. J. Ševo/S. Vovk: Kratki rezovi (velika dvorana DVD-a)
2. A. Acev/H. Schwaiger: Vježbe tijela i glasa za glumce pod
nazivom: „Körperstimmtraining“ (Kino scena)
 
3. A. Hatházi: Zamjena riječi gestom (velika dvorana SKLAD-a)
4. T. Brayshaw: Feldenkreis trening (mala dvorana SKLAD-a)
5. Jahanje (Pastuharna)
 
13.00. – 14.00. Ručak (Sokak)
 
13.00. – 19.00. Tehnička ekipa vrši pripreme za večernje prezentacije
 
15.00. – 18.00. RADIONICE
 
1. L. Dašić: Glas i disanje (Sportska dvorana)
2. A. Bârză: Od slikanja do igre (Sportska dvorana)
3. K. Craddock: Mjestu odgovarajuća izvedba: istraživanje (velika dvorana DVD)
4. S. Burić: Jezik geste (mala dvorana SKLAD-a)
 
18.00. – 19.00. Večera (Sokak)
 
19.30. – 23.00. PREZENTACIJE STUDENTSKIH PREDSTAVA (Kino)
 
19.30. – 20.00. Akademija dramske umjetnosti u Zagrebu (Zagreb, Hrvatska)
 
20.15. – 21.00. Odsjek lutkarskih umjetnosti u Białystoku Državne kazališne akademije
Aleksander Zelwerowicz u Varšavi (Białystok, Poljska)
 
21.15. – 22.00. Fakultet umjetnosti, okoliša i tehnologije Sveučilišta Leeds Metropolitan
(Leeds, Velika Britanija)
 
22.15. – 23.00. Fakultet književnosti i umjetnosti Sveučilišta „Lucian Blaga“ u Sibiu (Sibiu,
Rumunjska)
 
23. 3. 2013. - SUBOTA
 
08.30. – 09.30. Doručak
 
10.00. – 13.00. PREZENTACIJA RADIONICA (Sportska dvorana)
 
13.00. – 14.00. Ručak (Sokak)
 
14.00. – 19.00. Dogovor i tehnička priprema za svečanost zatvaranja đakovačkog dijela
festivala Dioniz
 
15.00. – 18.00. PREZENTACIJA STUDENTSKIH PREDSTAVA I SIMPOZIJ
(Sportska dvorana)
 
1. Umjetnička akademija u Splitu (Split, Hrvatska)
2. Simpozij: „Homo movens/Scenski pokret ili što i kako pokreće glumca
 
18.00. – 19.00. Večera (Sokak)
 
20.30. SVEČANO ZATVARANJE ĐAKOVAČKOGA DIJELA FESTIVALA DIONIZ
(Kino)
 
1. Umjetnička akademija u Osijeku, 2. godina BA s predstavom/projektom: „5. osječka“
2. Improvizacija na klaviru; izvodi Filip Eldan, student 3. godine preddiplomskog studija
glume i lutkarstva na Umjetničkoj akademiji u Osijeku
3. proglašenje pobjednika 6. Dioniza
 
22.00. SOKAK PARTY
 
OSIJEK 24. 3. – 27. 3. 2013.
 
Prostori održavanja radionica na Umjetničkoj akademiji u Osijeku su u Nastavnoj zgradi,
sobe br. 1, 2, 8, 11 (baletna dvorana) i 13.
Doručak, ručak i večera su u restoranu Campus, pored Akademije, osim u nedjelju, kada su
obroci po dogovoru.
 
24.3.2013. – NEDJELJA
 
08.30. – 09.30. Doručak
 
10.00. Odlazak iz Đakova
 
11.00. RADIONICA I DEMONSTRACIJA INTEGRACIJSKOG POKRETA (soba 2 u
Nastavnoj zgradi Umjetničke akademije u Osijeku)
 
13.30. – 14.30. Ručak
 
15.00. – 18.00. SIMPOZIJ: Homo movens/Scenski pokret ili što i kako pokreće glumca
(Svečana dvorana Umjetničke akademije u Osijeku)
 
18.00. – 19.00. Večera
 
19.00. PREDSTAVA: „Hotel Memorial“ Alena Čelića (Dječje kazalište Branka Mihaljevića
u Osijeku)
 
20.00. – 22.00. NASTAVAK SIMPOZIJA: Homo movens/Scenski pokret ili što i kako
pokreće glumca (Svečana dvorana Umjetničke akademije u Osijeku)
 
25. 3. 2013. – PONEDJELJAK
 
08.00. – 09.00. Doručak (Campus)
 
09.00. – 13.00. RADIONICE (Umjetnička akademija u Osijeku)
 
09.00. – 10.00. T. Brayshaw: Feldenkrais trening (baletna dvorana)
 
10.00. – 13.00. 1. K. K. Palocsay: Medvjedići – Lutke (soba 1)
2. A. Pachinger: Lutke u komediji (soba 2)
3. P. Uher: Crni teatar (soba 13)
4. W. Czołpiński: Igra glumce i lutke (soba 8)
 
11.00. PROMOCIJE (Svečana dvorana Umjetničke akademije u Osijeku)
1. Prezentacija HCITI Željke Turčinović
2. Promocija časopisa Kazalište br. 51./52.
3. Promocija časopisa Kretanja br. 15./16.
 
13.30. – 14.30. Ručak (Campus)
 
15.00. – 18.00. RADIONICE (Umjetnička akademija u Osijeku):
 
15.00. – 16.00. L. Dašić: Vježbe glasa i disanja (baletna dvorana)
 
16.00. – 18.00. 1. K. K. Palocsay: Medvjedići – lutke (soba 1)
2. A. Pachinger: Lutke u komediji (soba 2)
3. P. Uher: Crni teatar (soba 13)
4. W. Czołpiński: Igra glumca i lutke (soba 8)
 
18.00. – 19.00. Večera (Campus)
 
19.00. – 20.30. PREZENTACIJE STUDENTSKIH PREDSTAVA (Umjetnička akademija
u Osijeku)
 
19.00. – 19.15. Fakultet kazališta i televizije Sveučilišta Babes-Bolyai (Cluj, Rumunjska) –
(soba 1)
 
19.30. – 20.30. Kazališni fakultet Akademije izvedbenih umjetnosti u Bratislavi (Bratislava,
Slovačka) – (soba 13)
 
26. 3. 2013 – UTORAK
 
08.00. – 09.00. Doručak (Campus)
 
09.00. – 13.00. RADIONICE (Umjetnička akademija u Osijeku)
 
09.00. – 10.00. T. Brayshaw: Feldenkrais trening (baletna dvorana)
 
10.00. – 13.00. 1. K. K. Palocsay: Medvjedići – lutke (soba 1)
2. A. Pachinger: Lutke u komediji (soba 2)
3. P. Uher: Crni teatar (soba 13)
4. W. Czołpiński: Igra glumca i lutke (soba 8)
 
13.00. PROMOCIJA (knjižnica Umjetničke akademije u Osijeku)
 
Predstavljanje knjige „Teatar pokreta Jožefa Nađa“ autora Milana Mađareva
 
13.30. – 14.30. Ručak (Campus)
 
15.00. – 18.00. RADIONICE (Umjetnička akademija u Osijeku)
 
15.00. – 16.00. L. Dašić: Vježbe glasa i disanja (baletna dvorana)
 
16.00. – 18.00. 1. K. K. Palocsay: Medvjedići - lutke (soba 1)
2. A. Pachinger: Lutke u komediji (soba 2)
3. P. Uher: Crni teatar (soba 13)
5. W. Czołpiński: Igra glumca i lutke (soba 8)
 
18.00. – 19.00. Večera (Campus)
 
19.00. – 21.15. PREZENTACIJE STUDENTSKIH PREDSTAVA (Umjetnička akademija
u Osijeku)
 
19.00. – 20.00. Odsjek lutkarske umjetnosti u Białystoku Državne kazališne akademije
Aleksander Zelwerowicz u Varšavi (Białystok, Poljska) – (soba 1)
 
20.15. – 21.15. Umjetnička akademija u Osijeku (Osijek, Hrvatska) – (soba 13)
 
27. 3. 2013. – SRIJEDA
 
08.00. – 09.00. Doručak (Campus)
 
10.00. – 12.00. PREZENTACIJA RADIONICA (Umjetnička akademija u Osijeku)
 
12.00. – 13.00. Ručak (Campus)
 
12.00. POTPISIVANJE SPORAZUMA O SURADNJI IZMEĐU UMJETNIČKE
AKADEMIJE U OSIJEKU I AKADEMIJA SUDIONICA DIONIZA (Svečana dvorana
Umjetničke akademije u Osijeku)
 
12.30. – 13.30. Promocija vina i kulena uz degustaciju (Prehrambeno-tehnološki fakultet)
 
13.30. – 14.30. PREDAVANJE (Aula Rektorata)
Teresa Brayshaw: „Mogućnosti studiranja u Velikoj Britaniji“
 
18.00. – 19.00. Večera (Campus)
 
19.00. SVEČANOST ZATVARANJA DIONIZOVA FESTIVALA (Hrvatsko narodno
kazalište u Osijeku)
 
1. Projekcija promotivno-dokumentarnog filma „UAOS 013“
2. Koncert glazbenoga sastava „Ubogi Lazar“ studenata i profesora Umjetničke akademije u Osijeku
 

<< Nazad