Međunarodni festival kazališnih akademija – Dioniz, u organizaciji Odsjeka za kazališnu umjetnost Umjetničke akademije u Osijeku, već deset godina u ožujku okuplja kazališne akademije i fakultete, domaće i gostujuće studente glume i lutkarstva te kazališne pedagoge i profesore.

Dosadašnji sudionici festivala Dioniz bile su akademije iz Zagreba i Splita, Hrvatska; Cluja i Sibiua, Rumunjska; Leedsa i New Castlea, Engleska; Istambula, Turska; Tuzle i Sarajeva, BiH; Novog Sada, Srbija; Skoplja, Makedonija; Ljubljane, Slovenija;  Linza, Austrija; Békéscsabe, Mađarska; Praga, Republika Češka; Bratislave, Slovačka; Cetinja, Crna Gora; Wrocława, Poljska; Sofije, Bugarska i Sankt Peterburga, Rusija.

Dioniz se svake godine odvija pod drugačijim geslom (Igrom do istine, Igrom do sebe, Gestom do igre, Igrom do strasti, Igrom do grada, Igrom do smijeha i dr.), predstavljajući spoj edukacije, kulture, tradicije te se kroz kazališni medij i obrazovanje, kao i kroz doticaje kultura i tradicija, koje predstavljaju baštine različitih umjetničkih akademija, izmjenjuju iskustva, znanje, vještine – kako u odnosu na profesore i pedagoge, tako i odnosu na studente koji se upoznaju s radom drugih pedagoga i svojih kolega na drugim akademijama.

U okviru Festivala održavaju se ispitne prezentacije/produkcije studenata iz područja glume, pokreta/plesa ili govora, a značajan dio čine radionice namijenjene studentima koje vode ugledni profesori i pedagozi.

Ciljevi Dioniza su poticanje izlaska kazališnog medija iz zatvorenog akademskog prostora, snažnije uključivanje obrazovnih ustanova za kazališnu i scensku umjetnost u kulturni život grada i regije, razvijanje suradnje neovisno o jezičnim barijerama, senzibiliziranje mladih za različite kazališne trendove u zemlji i u svijetu, popularizacija studija glume i lutkarstva i obilježavanje Međunarodnog dana kazališta i Svjetskog dana lutkarstva. U organizaciji i realizaciji Dioniza, zbog interdisciplinarnog pristupa temama koje se propituju, sudjeluju i ostale sastavnice Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera, primjerice Prehrambeno-tehnološki fakultet, Poljoprivredni fakultet, Fakultet odgojnih znanosti, Medicinski fakultet, kao i svi odsjeci Umjetničke akademije u Osijeku.

Dionizijev festival

Igrom do istine

Međunarodni studentski kazališni festival

Srijeda 25. ožujka 2009.
voditelj: red. prof. Wieslaw Hejno (Wroclaw, Poljska)
Kratki rezovi, voditelj: red. prof. Joško Ševo, Aida Bukvić, doc. (Zagreb, Hrvatska)
Istina iza klišeja, voditelj: Adriana Bârză, asistent (Sibiu, Rumunjska)
Umjetnost i tehnika crnog teatra, voditelj: red. prof. Pavel Uher (Bratislava, Slovačka)
Gluma I, II, III – za i protiv, red. prof. Boro Stjepanović (Cetinje, Crna Gora)
Igrom do istine – od ideje do istine, red. prof. Nikita Milivojević (Novi Sad, Srbija)
18.00h, Knjižnica UAOS
predavanje: Igra i umjetnost, Luka Kuveždić (UAOS)
18.30h, Knjižnica UAOS
predavanje: Umjetnost i vino, Anđelko Mrkonjić (UAOS)
OTVORENJE FESTIVALA
20.00h, Gradsko Kazalište “Joza Ivakić” Vinkovci
Tajni zapisi o skandalu, predstavljanje Fakulteta dramskih umjetnosti iz Cetinja (Crna Gora)
ispitnom produkcijom iz glume, dramaturgije, režije i produkcije prema tekstu Patricka
Marbera, mentor: red. prof. Boro Stjepanović
21.30h, “Pikov stan”, Vinkovci
svečani domjenak za profesore i studente, sudionike festivala
Četvrtak, 26. ožujka 2009.
19.00h, HNK Osijek
predavanje: Ples i teatar, Milko Šparemblek
20.30h, UAOS
Sretna Nova 2009., predstavljanje Akademije Dramske umjetnosti Zagreb (Hrvatska)
ispitnom produkcijom iz glume, mentori: red. prof. Joško Ševo i Aida Bukvić, doc.
22.00h, UAOS
Don Quijote, predstavljanje Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. l. Solskiego w
Krakowie Wydział Rezyserii Deamatu Specjalizacja Teatru Lalek Wroclaw (Poljska)
ispitnom produkcijom iz lutkarstva, mentor: red. prof. Wieslaw Hejno
Petak, 27. ožujka 2009.
K. P. Svačića b. b.
17.00h, UAOS
predavanje: Stvarati istinu – tamo gdje je nema,
red. prof. Boro Stjepanović (Cetinje, Crna Gora)
19.30h, UAOS
SVEČANOST POVODOM OBILJEŽAVANJA
MEĐUNARODNOG DANA KAZALIŠTA
20.30h, UAOS, KAZALIŠNI MARATON
Predstavljanje Umjetničke akademije u Osijeku
20.30h Prva godina studija glume i lutkarstva
21.30h Druga godina studija glume i lutkarstva
22.30h Treća godina studija glume i lutkarstva
Subota, 28. ožujka 2009.
17.00h, UAOS
Les Jeux – Hry, predstavljanje VSMU Bratislava (Slovačka) ispitnom predstavom iz
lutkarstva nastalom prema glazbi i motivima iz baleta C. Debussyja, M. Ravela,
I. Stravinskog i J. Francaixa, mentori: red. prof. Pavel Uher, mgr. M. Žuchova
18.00h, UAOS
Glas Slavonije u suradnji s UAOS daruje javnosti lutkarsku predstavu studenata iz Bratislave
lutkarstva nastalom prema glazbi i motivima iz baleta C. Debussyja, M. Ravela,
I. Stravinskog i J. Francaixa, mentori: red. prof. Pavel Uher, mgr. M. Žuchova
18.30h, UAOS
Klasni neprijatelj, predstavljanje Akademija Umetnosti Novi Sad (Srbija) ispitnom
predstavom iz glume s druge godine, prema tekstu Nigela Williamsa,
mentori: doc. Jasna Đuričić i Sanja Ristić Krajnov, asistent
20.00h, UAOS
Urbani pokret, predstavljanje The Faculty of Letters and Arts - “Lucian Blaga” University
of Sibiu (Rumunjska) ispitnom produkcijom iz scenskog pokreta,
mentor: Adriana Bârză, asistent
Nedjelja, 29. ožujka 2009.
PREDSTAVLJANJE RADIONICA
9.00h – 9.30h Umjetnost i tehnika crnog teatra,
voditelj: red. prof. Pavel Uher (Bratislava, Slovačka)
9.30h – 10.00h Lutka i glumac u scenskoj relaciji, na primjeru Don Quijotea,