Na Odsjeku za kazališnu umjetnost na Umjetničkoj akademiji u Osijeku izvode se sljedeći studiji:

·         preddiplomski sveučilišni studij Gluma i lutkarstvo;

·         diplomski sveučilišni studij Kazališna umjetnost; smjer: Gluma i lutkarstvo.

Na području Republike Hrvatske, osim na Umjetničkoj akademiji u Osijeku (gdje je dio dvopredmetnog studija glume i lutkarstva), ni jedna visokoškolska ustanova ne obrazuje lutkare na visokoškolskoj razini.

Preddiplomski sveučilišni studij Gluma i lutkarstvo i diplomski sveučilišni studij Kazališna umjetnost; smjer: Gluma i Lutkarstvo Umjetničke akademije u Osijeku jedinstven je u Republici Hrvatskoj upravo stoga što jest dvopredmetan, odnosno što polaznici studija za dva jednakopravna glavna predmeta dobivaju dvije ravnopravne kompetencije – glumca i lutkara, pri čemu se istovremeno ta dva predmeta prožimaju i spajaju u dodatnu kompetenciju, koju ne posjeduju zasebni studiji glume.

Budući da se radi o jedinstvenom studiju glume i lutkarstva u široj regiji, za njegovo pokretanje bila su, a još su uvijek zainteresirana sva lutkarska kazališta u zemlji (Split, Rijeka, Zadar, Zagreb), a posebno su zainteresirana kazališta i kazališne kuće u Osijeku (HNK u Osijeku, Dječje kazalište Branka Mihaljevića u Osijeku) te u cijeloj istočnoj Hrvatskoj (već je uspostavljena suradnja s gradovima: Požega, Đakovo, Vinkovci, Vukovar i Slavonski Brod).

Najznačajniji aktualni projekti Odsjeka za kazališnu umjetnost su: Međunarodni festival kazališnih akademija Dioniz i Međunarodna revija lutkarstva Lutkokaz.