Na Odsjeku za primijenjenu umjetnost na Umjetničkoj akademiji u Osijeku izvodi se sljedeći studij:

·         preddiplomski sveučilišni studij Kazališno oblikovanje.

Program preddiplomskog sveučilišnog studija Kazališno oblikovanje jedinstven je na području Republike Hrvatske i šire regije, obzirom da ni jedan preddiplomski sveučilišni studij u zemlji ne obrazuje umjetnike na području likovnosti kazališta.

Preddiplomski sveučilišni studij Kazališno oblikovanje Umjetničke akademije u Osijeku jedinstven je po svojoj strukturi i sadržaju kolegija upravo zbog činjenice, što objedinjuje znanja i vještine s triju područja kazališne likovnosti, koje se odnose na kostimografiju, scenografiju i lutkarsku tehnologiju - dajući svojim studentima širok uvid u likovnost izvedbenih umjetnosti primjeren suvremenom umjetničkom stvaralaštvu, od povijesnih aspekata kazališta i izvedbene umjetnosti općenito, do najsuvremenijih eksperimentalnih izvedbi, kao i upotrebe novih medija i tehnološki orijentiranih pristupa likovnosti izvedbe u najširem smislu. Na taj način studenti tijekom ovog obrazovnog ciklusa stječu kompetencije nužne za aktivnu i kreativnu suradnju pri stvaranju izvedbenog čina te suvereno sudjelovanje u suvremenim umjetničkim događanjima na globalnoj razini.