Oblikovanje drva, kao i rad s tim materijalom iskonski je usađen u čovjeka koji ga koristi i obrađuje još od početaka svojeg postojanja. Ljudska povijest nezamisliva je bez znanja manipuliranja drvom, a likovna obrada drva, koja od svojih prethistorijskih ritualnih početaka kontinuirano traje sve do današnjih dana, igra važnu ulogu u kulturi i umjetnosti čitavoga čovječanstva. Ideja vodilja pri utemeljenju radionice Jarčevac za konačni je cilj imala popularizirati likovnu obradu drva i suvremene tehnike obrade drva među studentima likovnih i umjetničkih akademija.

Kiparska radionica Jarčevac nastala je 2009. godine kao terenska nastava iz kolegija Kiparstvo za studente 3. godine Likovnog odsjeka Umjetničke akademije u Osijeku.

Studentska kiparska radionica u drvu Jarčevac u organizaciji Umjetničke akademije u Osijeku razvila se u respektabilnu manifestaciju na kojoj u zadnjih nekoliko godina uz studente Likovnog odsjeka UAOS-a sudjeluju i gosti s likovnih akademija iz regije.

Na radionici u Jarčevcu studenti uz prethodnu pripremu te stručnu pomoć mentora i profesionalnih šumara realiziraju svoja kiparska djela mahom većih dimenzija. Šumarski radnici-sjekači vješto pomažu studentima u izvedbi skulptura s motornim pilama i ostalom potrebnom mehanizacijom opskrbljujući nas svake godine i neophodnim lipovim i hrastovim trupcima.

Radionica se izvodi tijekom jeseni (nakon sezone komaraca) u šumi Jarčevac, udaljenoj dvadesetak kilometara od Osijeka u blizini naselja Petrijevci kod Valpova. Inače, ova je manja šuma smještena neposredno uz rijeku Dravu te s njom čini skladnu prirodnu cjelinu u kojoj žive brojne biljne i životinjske vrste pa je ambijent vrlo inspirativan i poticajan za rad. Posebnost ove radionice je također i to što studenti dijele autentični životni i radni prostor. Osim edukacijskog cilja, to jest osposobljavanja mladih ljudi za umjetničku obradu drva, cilj je jarčevačke radionice povezivanje studenata i mentora iz regije te upoznavanje mladih ljudi s ekosustavom šume, kao i približavanje studenata prirodi i njezinim resursima. Osim nastalih skulptura, rezultat ove radionice su i stečeno znanje i kompetencije studenata u obradi drveta te razvoj socijalne inteligencije i motivacijskih procesa realiziranih kroz medij kiparstva.

Rad u zahtjevnom materijalu kao što je drvo, nakon iskustva ovakve radionice, u studentu budi samopouzdanje i neophodnu hrabrost za kasnije izazove i eksperimente s bilo kojim kiparskim materijalom. Studenti u Jarčevcu dodatno definiraju svoje likovne estetike i umjetničke koncepte stječući neophodna znanja o drvu, alatima za njegovu obradu te konzerviranju i zaštiti ovog materijala.

U šumi Jarčevac, kod mjesta Petrijevci, udaljenoj 20 kilometara sjeverozapadno od Osijeka, od 20.10. do 29.10. 2015. godine, održana je sedma po redu studentska kiparska radionica Jarčevac, druga internacionalna. Na radionici u organizaciji Umjetničke Akademije u Osijeku, pod stručnim vodstvom organizatora i osnivača radionice, izv. prof. art. Denisa Kraškovića i uz pomoć djelatnika Hrvatskih šuma, studenti su izvodili svoje skulpture velikih dimenzija u lipovom i hrastovom drvu.
Na radionici je sudjelovalo jedanaest studenata sa četiriju likovnih i umjetničkih akademija: Sárkány Balázs i Tamás Csizek (Akademija za glazbenu i vizualnu umjetnost iz Pečuha), Ivan Kiš i Veroljub Naumović (Akademija umetnosti iz Novog sada), Katija Bušlje i Vladimir Novak (Akademija likovnih umjetnosti u Zagrebu) te Ena Janković, Vinko Vidmar, Filip Ausman, Josip Barišić i Matija Petrak (Umjetnička akademija u Osijeku). Zadnji dan radionice pridružili su se i gosti profesori-mentori doc. Katalyn Rezsonia iz Pečuha, izv.prof.art. Mirjana Blagojev sa Novosadske akademije, specijalni gost izv.prof.art. Neven Bilić i izv.prof.art. Alem Korkut sa zagrebačke Akademije, te prodekan red.prof.art. Davor Bobić i doc. Margareta Turkalj Podmanicki sa Umjetničke akademije u Osijeku. Svečanost zatvaranja uveličali su i predsjednik općine Petrijevci g. Ivo Zelić i upravitelj šumarije Valpovo g. Dalibor Tonc, koji je zaslužan za kvalitetno funkcioniranje svih dosadašnjih radionica. Većina studentskih radova bit će postavljena kao javne skulpture na prostoru općine Petrijevci i grada Osijeka. Projekt je financijski podržalo Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, grad Osijek i Općina Petrijevci. Radionica je bila iznimno uspješna i protekla je u kreativnom i prijateljskom duhu, a u nastavku možete pogledati rezultate.