Izložba Polinom Jelene Kovačević u Galeriji Knifer

Posted on Posted in Likovni_obavijesti, Studenti obavijesti

Izložba Polinom osječke autorice Jelene Kovačević dio je njezina doktorskoga rada koji je nastao u razdoblju od 2016. do 2018. godine, na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti. Upravo u spomenutom naslovu moguće je pronaći „ključ“ za slojevita tumačenja njegova koncepta kao i tematskih, ali i emocionalnih nizova u kojima se ona rastvaraju, akumuliraju i ciklički obnavljaju.

„Monome“ predstavljaju crteži, fotografije, skice te središnji crtež koji sintetizira pripremni, analitički i misaoni proces materijalizacije umjetničkoga rada. Rada koji istovremeno nastoji kroničarski sačuvati sjećanje na ženske osobe čiju gensku matricu autorica nosi u sebi, ali i spoznati svoje mjesto u obiteljskom, točnije genealoškom okviru osobne povijesti. Prikazi četiriju ženskih likova (bake, majke, kćeri i autorice) neprestano se isprepleću, komutiraju i zrcale kako bi na posljednjem crtežu zauzele jasniju poziciju u autoričinoj perspektivi i otvorile put kasnijim dopisivanjima feminine obiteljske povijesti.

Arhivirajući spomenute uspomene Jelena Kovačević traga za razumijevanjem ženskog dijela kromosomske spirale svoje obitelji; za njezinom strukturom koja bi joj mogla pomoći u spoznavanju svoje osobne, rodne i društvene uloge. Pri tome joj crtež služi kao materijalni trag samospoznaje ili kao sredstvo umjetničke i osobne introspekcije. Kombinirajući jednostavnu grafitnu olovku s drugim tehnikama, ona ostaje vjerna crtačkoj liniji i figuraciji u čijim se okvirima najsigurnije osjeća. Sve konstante i varijable njezina Polinoma povezuje opipljiva i čitljiva privrženost koja izvire kako iz inicijalne umjetničke ideje tako i iz položaja prikazanih likova, ali i koncepta u kojemu svoje mjesto podjednako pronalaze i neuspjele skice, autorska promišljanja, bilješke i konačne crtačke realizacije (iz predogovora Ivane Đerđ Dunđerović).

Otvorenje izložbe Polinom održat će se 17. lipnja u 18 sati u Galeriji Knifer, Istarska bb (kod Studentskog centra). Izložbu će biti moguće pogledati do 27., unutar radnog vremena galerije (srijeda, četvrtak, petak 17-19 i subota 10-12)