Join the Revolution! predavanje – Luca Vargiu “On Mitchell’s Trail: Reading, Looking, Knowing”

Posted on Posted in Kultura_kreativne_obavijesti, Leonardo aktivnosti, Likovni_obavijesti, Obavijesti, Studenti obavijesti

Doktorska škola Sveučilišta J.J. Strossmayera

Join the Revolution!

Revolucija znanja se nastavlja. Pridruži se!

Luca Vargiu

Sveučilište u Cagliariju, Italija

On Mitchell’s Trail: Reading, Looking, Knowing

Nakon duge stanke, pozivamo vas na predavanje koje će objasniti puno stvari što muče vizualne umjetnike, književnike i zapravo sve nas koji danas komuniciramo pomoću slika. Riječi i slike najčešće doživljavavamo kao potpuno različite; međutim, oboje imaju “zajednički korijen”: osjetilo vida. Čitanje kod većine ljudi pretpostavlja kontinuirani čin gledanja: kada nešto čitamo, koristimo osjet vida kako bismo grafičke znakove pretvorili u imaginaciju. Tada je pogled svojevrsna transmisija što nam omogućuje da apstraktne simbole pretvorimo u nevidljive slike u umu. S druge strane, kada promatramo sliku, odnos onoga što promatramo i vidimo potpuno je u sferi fizičke stvarnosti. I u ovom slučaju, gledanje je ključ razumijevanja. W.J.T Mitchell, jedan od vodećih suvremenih teoretičara slike, skrenuo nam je pozornost na jednu od temeljnih zabluda vizualne kulture, a prema kojoj je razlika između književnog teksta i slike nepostojeći problem jer se i riječi i slike pretvaraju u nerazlučiv koncept koji zovemo reprezentacijom. Je li sve ovo uvjerljivo? Pozivajući se na Mitchellovih “Deset mitova o vizualnoj kulturi”, Luca Vargiu će nam objasniti temeljne vizualne aspekte čitanja, gledanja i razumijevanja.

Utorak, 26. travnja 2022. u 10 sati, Akademija za umjetnost i kulturu, Kralja Petra Svačića 1/F (svečana dvorana, zgrada Odsjeka za glazbenu umjetnost)

Vidimo se!

Za one koji žele znati više, evo linka na tekst od kojega polazi tema predavanja:

Mitchell, Showing seeing