Kulturno i umjetničko označavanje prostora: Pojedinac i grad

Posted on Posted in Ured za projekte i suradnju_UNIOS projekti

Voditelj projekta: prof. dr. sc. Helena Sablić Tomić

Institucija gosta istraživača:

• Sveučilište Janus Pannonius, Pečuh
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata, Subotica

Opis projekta

Ovaj interdisciplinarni znanstveno-umjetnički projekt imao je za cilj kroz filološko, kulturološko i umjetničko istraživanje uz konzultiranje postojeće relevantne literature te kroz terensko istraživanje u nekoliko gradova srednje i istočne Europe kao što su Osijek, Vukovar, Požega, Pečuh, Siget, Subotica, Petrovaradin izdvojiti imena/pojedince/osobnosti kao markantne kulturno-umjetničke i kulturno-povijesne subjekte koji su svojim povijesnim, kulturnim i umjetničkim djelovanjem te interkulturalnom transmisijom u radijusu regionalnosti pozitivno potvrdili, preispisali i-ili afirmirali uži i širi zavičajni areal, a svakako osnažili interkulturalnu kontaktnost te putem kulture učinkovito pridonijeli umanjenju tenzije/traume iskustva drugog. Suradnici u projektu: Robert Raponja, Katarina Žeravica,  Davor Šarić, Igor Gajin, Jurica Novaković, Katica Šubarić, Tihomir Ranogajec, Matija Dijanović, Antonija Mrkonjić i  Ana Marija Jurišić.