Mia Čorak Slavenska – “2016. – Godina Slavenske”

Posted on Posted in Ured za projekte i suradnju_Veleposlanstvo SAD-a u Hrvatskoj

Voditelj projekta: izv. prof. art. Maja Đurinović

Organizator: Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku

Suradnici na projektu: doc. dr. sc. Katarina Žeravica, doc. art. Vuk Ognjenović, doc. art. Zdenka Lacina

Partneri projekta: – Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti Osijek / Slavonski Brod, Kazališno-koncertna dvorana Ivana Brlić Mažuranić Slavonski Brod, Kazalište Trešnja Zagreb

Opis projekta

Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, 2016. godine obilježila je stotu godišnjicu rođenja Mije Čorak Slavenske, prve hrvatske primabalerine i jedne od najvećih baletnih umjetnica svijeta 20. stoljeća, rođene u Slavonskom Brodu 20. veljače 1916. godine. Projekt pod nazivom “2016. – Godina Slavenske” započet je dvodnevnim Interdisciplinarnim znanstveno umjetničkim skupom koji je održan 19. i 20. veljače u Osijeku i Slavonskom Brodu. Na skupu je sudjelovalo 17 izlagača iz područja teorije i prakse plesne umjetnosti, kazališta, filma, povijesti, povijesti umjetnosti i pedagogije, a njihovi tekstovi su objavljeni u Književnoj reviji br.1-2, 2016. godine. Program skupa je uključio izložbu fotografija i plakata Slavenske te izvedbu baleta “Vragolasta djevojka” u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku te projekciju filma “Ballerina” u Kazališno-koncertnoj dvorani I. Brlić Mažuranić u Slavonskom Brodu. U sklopu projekta izv. prof. art. Maja Đurinović održala je desetak predavanja Mia Čorak Slavenska – 100 godina kasnije (Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, dislociranom studiju u Slavonskom Brodu, Filozofski fakultet u Zagrebu, Osijeku i Zadru, Gradska kazališta Požega i Sisak, Atelje suvremenog plesa u Karlovcu, Festival Monoplay u Zadru). Također je otvorena i izložba “Suvremenost i svevremenost Mije Čorak Slavenske” u GK Trešnja u Zagrebu.