Održana radionica o sigurnom i odgovornom ponašanju i novinarstvu u digitalnom okruženju

Posted on Posted in Kultura_kreativne_obavijesti, Studenti obavijesti novo

Dana 20. ožujka 2023. na Odsjeku za kulturu, medije i menadžment Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku organizirani su gostujuće predavanje i radionica koje je pod nazivom „Sigurno i odgovorno novinarstvo“ održalo troje stipendista Internewsovog programa o digitalnoj sigurnosti: novinarke Dubravka Grubišić (HINA) i Anja Vladisavljević (istraživački internetski portal Oštro) te politolog Matej Mikašinović-Komšo (Gong).

Cilj predavanja i radionice je upoznavanje polaznika s prikladnim, jednostavnim i praktičnim alatima i praksama zahvaljujući kojima mogu u digitalnom okruženju bolje zaštititi svoja online pretraživanja, komunikaciju i izvore. U svijetu rastuće digitalizacije i tehnologizacije novinarke i novinari sve se više suočavaju s novim vrstama prijetnji koje ugrožavaju ne samo njihov rad, već i sigurnost redakcije i izvora informacija – od širenja dezinformacija i lažnih vijesti, hakiranja preko otimanja zaporki i curenja informacija do nadzora digitalnih aktivnosti. Sve je važnija sposobnost identificiranja prijetnji s kojima se mogu suočiti te poduzimanje relevantnih koraka za jačanje sigurnosti kako bi smanjili rizike prijetnji novinarima i redakcijama te zaštitili izvore informacija i njihov identitet.

Predavanje i radionica o digitalnoj sigurnosti organizirani su za studente 1. i 2. godine prijediplomskoga studija Kultura, mediji i menadžment u okviru nastave iz kolegija Osnove izvještavanja u medijima (izvodi ga doc. dr. sc. Marina Đukić) i Dezinformacije u novim medijima (izvodi ga predavač Tomislav Levak). Studente se kroz radionicu nastojalo potaknuti da osvijeste prijetnje s kojima se mogu susresti tijekom potrage za informacijama i činjenicama u digitalnoj sferi. Nakon upoznavanja s logikom digitalne komunikacijske infrastrukture studentima je predočeno kako nisu sve aplikacije za komunikaciju jednako sigurne za novinarski rad te da je odgovornost novinara znati prepoznati koje komunikacijske kanale trebaju odabrati radi bolje zaštite svojih online pretraživanja, komunikacije i izvora informacija. Studentima su predstavljene i dobre prakse i praktični savjeti za provjeru činjenica u digitalnoj sferi, kako bi bili sigurni i odgovorni prilikom pružanja informacija javnosti.

Po završetku radionice studentice i studenti dobili su dodatnu podršku s ciljem uspješne primjene i uporabe predstavljenih alata, kao i mogućnost dodatnih online sastanaka s ciljem poticanja i pomoći oko njihove upotrebe.