Program „Edu ART – obrazovanje kroz film“

Posted on Posted in Glazba_obavijesti, instrumentalne_obavijesti, kreativne_teh_obavijesti, Kultura_kreativne_obavijesti, Likovni_obavijesti

Tijekom studenog u kinu Urania održat će se „Edu ART – obrazovanje kroz film“ program, u kojem će biti prikazana 3 nagrađivana dokumentarca iz recentne europske produkcije, o nekim od najznačajnijih stvaratelja iz područja dizajna, arhitekture i umjetnosti. Osim projekcija filma prikazat ćemo i Razgovori „Šta DA?“, kao svojevrsni okvir koji će dati dublji uvid u prikazano djelo autora.

Tako će gledatelji kina Urania na edukativnim projekcijama, koje su namijenjene isključivo studentima i mladima, kao i vezanim strukovnih udruženjima, moći pogledati filmove u terminima:

ponedjeljak 21.11. u 13:00 h – „Jørn Utzon – čovjek i arhitekt“

(Lene Borch Hansen & Anna von Lowzow; 2018.; Danska; 90 min)

– nagrada ISKRA za najinspirativniji film DA2 film festivala 2021. godine

Jørn Utzon imao je tek 38 godina kada je projektirao jednu od najslavnijih građevina 20. stoljeća – Sydneysku operu. No pothvat koji mu je donio slavu nadvio je svoju tešku sjenu nad ostatak njegove briljantne karijere i života. Utzon je bio prisiljen napustiti Australiju prije završetka projekta. Unatoč brojnim priznanjima i profesionalnoj slavi koju mu je njegova operna kuća donijela, Utzonova se arhitektonska karijera nikada nije potpuno oporavila. Spas i podršku našao je u privatnom životu i ljubavi svoje supruge Lis. Priča je to o jedinstvenom arhitektu i muškarcu, ispripovijedana iz perspektive njegovih najbližih, koji otvoreno i iskreno dijele anegdote i iskustva iz života s Jørnom.

Neposredno nakon projekcije u dijelu programa Razgovori „Šta DA?“ – prikazujemo razgovor s arhitekticom Vedranom Ergić.

utorak 22.11. u 10:30 h – „Mau“

(Benji & Jono Bergmann; 2021.; Austria, SAD; 76 min)

– posebno priznanje DA2 film festivala 2021. godine

Kada čujemo riječ dizajn, većina nas zamislit će proizvod, nešto skupo, djelo individualnog umjetnika. Dizajnerski inovator Bruce Mau vidi nešto sasvim drugo. U fascinantnom umu ovog vizionara, dizajn postaje moćno oruđe u rješavanju najvećih globalnih problema današnjice. Film prati neobičnu profesionalnu putanju tog kreativnog autsajdera, koji se iz grafičkog dizajnera svjetske klase i savjetnika korporacija poput Coca-Cole i Disneyja prometnuo u a k t i v i s t a posvećenog društvenom boljitku. Od kreiranja tisućljetnog plana za budućnost Meke do rebrandiranja čitavih zemalja, ovaj pionir transformativnog dizajna svojim nam vječnim optimizmom otkriva potencijal i moć dizajna da promijeni svijet.

TRAILER: https://vimeo.com/588255665

Neposredno nakon projekcije u dijelu programa Razgovori „Šta DA?“ – prikazujemo razgovor s redateljem filma.

ponedjeljak 28.11. u 14:30 h – „Aalto“

(Virpi Suutari; 2020.; Finska; 103 min)

– nagrada ISKRA za najinspirativniji film DA2 film festivala 2020. godine

Ovaj će nam film po prvi put prikazati intimnu ljubavnu priču Alvara i Aino Aalto, finskih majstora modernističke arhitekture i dizajna. Kroz život, ovaj je šarmantan par dijelio ogromnu strast za organičku arhitekturu prilagođenu čovjeku. Film će gledateljima približiti njihov kreativni proces te prikazati njihove slavne građevine iz čitavog svijeta. Ovaj dražesni dokumentarac neprimjetno spaja zabavu i znanje, suvremeni filmski materijal i rijetko viđene arhivske snimke. Utonut ćemo u šaroliku povijest modernizma te usput sresti i Rockefellere, Le Corbusiera i Lászlóa Moholy- Nagyja.

TRAILER: https://vimeo.com/472937265

Neposredno nakon projekcije u dijelu programa Razgovori „Šta DA?“ – prikazujemo razgovor s Koraljkom Vlajo i Marojem Mrduljaš.

Projekt „Edu ART“ je svojevrsni „nastavak“ DA2 Film Festivala, s ciljem dodatne edukacije mladih i studenata. Projekt se odvija tokom studenog i sastoji od 3 projekcije filmova za fakultete (iz prethodnih izdanja DA2 programa), uz snimku razgovora „ŠTA DA?„ vezanog za temu filmu.

DA2 – Zagreb Design, Art & Architecture Film Festival prvi je međunarodni natjecateljski filmski festival u regiji koji objedinjuje filmove na temu dizajna, arhitekture i umjetnosti. DA2 je ujedno i platforma koja ujedinjuje umjetničke svjetove i stvara zajednički prostor kreativnog djelovanja. Ona je mjesto susreta, povezivanja, razmjene iskustava, poticanja, stvaranja i promocije.

Uz filmski program stručnjaci iz regije i svijeta gostuju i u Razgovorima „Šta DA?“ u kojima se predstavljaju festivalski filmovi, upoznaju svjetski, regionalni i hrvatski kreativci i njihova djela. Razgovori se odvijaju se poslije svakog filma i traju 15-ak minuta.

Cijena ulaznice za učenike i studente iznosi 20 kn, a nastavnici i profesori u pratnji ne plaćaju svoje ulaznice.