Projekt ‘Prevladavanje funkcionalne nepismenosti putem ICT-a, kako bi se osigurala socijalna i profesionalna integracija’

Posted on Posted in Kultura_kreativne_obavijesti

Tehnička škola Nikole Tesle iz Vukovara provodi projekt: ‘Prevladavanje funkcionalne nepismenosti putem ICT-a, kako bi se osigurala socijalna i profesionalna integracija’ u suradnji sa školama iz Makedonije, Grčke, Turske, Italije, Litve i Rumunjske.

U sklopu projekta hrvatski partner, Tehnička škola Nikole Tesle iz Vukovara, je pripremio niz aktivnosti, a jedna od njih je i predavanje te radionica koja se na našoj Akademiji održala u petak, 10. ožujka 2023. godine. Dr.sc. Snježana Barić-Šelmić, viša asistentica s Odsjeka za kulturu, medije i menadžment održala je predavanja i radionice za sve sudionike projekta, pod nazivom: Development of Media from Gutenberg Galaxy to Internet Galaxy; Evolution of New Media i The Dark Side of Media.

Glavni cilj projekta  jest pronalaženje  digitalnih i praktičnih načina za sprečavanje i prevladavanje funkcionalne nepismenosti. Izradit će se didaktički vodič za nastavnike kao pomoć u projektiranju nastavnog procesa i predavanja kako bi čitanje i učenje učinili lakšim, razumljivijim za učenike i učinkovitijim u pogledu sprečavanja funkcionalne nepismenosti. Ovaj vodič je također i osnova za trening-module za nastavnike, a bit će dostupan svim nastavnicima na nacionalnoj i međunarodnoj razini.

Drugi prioritet projekta  povezan je sa školom, a sastoji se u jačanju razvoja ključnih kompetencija. Čitanje je jedna od osnovnih kompetencija. Bez čitanja i bez razumijevanja pročitanih tekstova, učenici su izloženi riziku od školskog neuspjeha i odustajanja, dok pojedinci ne mogu funkcionirati u društvu i ne mogu se integrirati u profesionalnu sferu, izloženi su isključenosti i siromaštvu. Kako bi se učenicima osigurao razvoj ključnih kompetencija, planira se napraviti radne bilježnice, po jednu za svaku zemlju partnera. Iste će se temeljiti na nacionalnom kurikulumu za književnost i sadržavat će didaktičke igre i obrazovnu web 2.0 tehnologiju primijenjenu na tekstove obvezne prema nacionalnim kurikulumima svake partnerske zemlje, za različite dobne skupine.

Treći cilj projekta odnosi se na inovativne prakse u digitalnoj eri. Cilj projekta  je i  stvaranje e-knjige s otvorenim obrazovnim resursima za nastavnike i učenike, ali i portfelj webinara za nastavnike, studente i roditelje / odrasle širom EU.

Projekt je počeo u listopadu, a traje 34 mjeseca. Financira se iz Erasmus + programa KA201 Suradnja za inovacije i razmjena dobre prakse.

 

Podijeli...