/ Psihološka pomoć studentima
Psihološko savjetovalište Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku djeluje s ciljem pomoći i podrške studentima i djelatnicima Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku. Glavne aktivnosti usmjerene su na individualno savjetovanje, organizaciju radionica te održavanje predavanja različitih edukativnih sadržaja. S obzirom na doživljene teškoće, zainteresirani se mogu obratiti za pomoć vezanu uz vlastiti osobni i profesionalni razvoj. Neki od najčešćih razloga potrebe za pomoći su primjerice nezadovoljstvo samima sobom, poteškoće vezane uz izvršavanje akademskih obaveza (neefikasno učenje, nedostatak koncentracije, niska razina ili nemogućnost motivacije, ispitna anksioznost i slično), teškoće u komunikaciji i socijalnim odnosima. Individualnim pristupom uz osiguranje povjerenja i zaštite podataka zajednički se nastoji osvijestiti uzrok, način djelovanja problema, ali i pomoći pojedincu u postavljanju cilja i smjera djelovanja prilikom suočavanja s istim. Zajednički se dogovara smjer rada te utvrđuje okvirni broj susreta. U slučaju ozbiljnijih poteškoća, korisnici savjetovališta mogu se uputiti i drugim stručnjacima.
U cilju učinkovitijeg pristupa i dogovora inicijalnog razgovora, zainteresirani se mogu prijaviti mailom na: psiholosko.savjetovaliste@ aukos.hr te dogovoriti susret, kabinet br. 20, Odsjek za glazbenu umjetnost.
U okviru našega Sveučilišta djeluje i Psihološko savjetovalište za studente Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku na adresi Cara Hadrijana 10 c, (Sveučilišni kamups), 31 000 Osijek; e-pošta: savjetovaliste@unios.hr www.unios.hr/studenti/ psiholosko-savjetovaliste/o- nama/ www.facebook.com/psunios/
Psihološka savjetovališta sastavni su dio svakog modernog sveučilišta. Iako je studiranje razdoblje puno novih i lijepih iskustava, ono predstavlja i razdoblje u kojem se mlade osobe susreću s velikim životnim promjenama. Uspjeh u prilagodbi na studentski život ne ovisi samo o inteligenciji, nego i o psihološkim čimbenicima poput motivacije, samopouzdanja, ustrajnosti i sl. Poteškoće prilagodbe na studentski život, problemi s koncentracijom i učenjem, osjećaj beznađa, manjak samopouzdanja ili manjak potpore od okoline, konstantan osjećaj zabrinutosti, straha ili tuge te želja za odustajanjem od studija samo su neki od problema s kojima se studenti svakodnevno susreću, ali i obraćaju u Savjetovalište. Cilj je Savjetovališta pružiti studentima potporu u svladavanju različitih problema s kojima se studenti susreću, neovisno o tome jesu li to problemi u akademskom funkcioniranju ili osobne prirode. Psihološko je savjetovanje proces u kojem educirani savjetovatelji (psiholozi) nastoje osobi pomoći da bolje razumije svoje probleme i samoga sebe, nauči nove vještine i načine suočavanja s teškoćama, prepozna svoje kapacitete i realnije procjenjuje sebe i druge. Zasniva se na suradničkom odnosu tijekom kojeg korisnik i savjetovatelj zajednički rade na problemu. Osim individualnog savjetovanja, u Savjetovalištu se također povremeno provode i grupni tretmani (npr. grupa za studente koji pate od socijalne anksioznosti) te radionice koje su namijenjene učenju novih vještina koje studentima pomažu u svladavanju izazova studiranja kao i općenito boljoj kvaliteti života. Savjetovanje je besplatno i dostupno za sve studente Sveučilišta. Privatnost i povjerljivost procesa savjetovanja zajamčena je Zakonom o psihološkoj djelatnosti i Etičkim kodeksom psihologa. Tijekom rada Psihološkog savjetovališta za studente Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku održan je niz radionica na različite teme koje su aktualne u studentskom životu. Neke od tema bile su nošenje sa stresom, upravljanje vremenom, vještine učenja, komunikacijske vještine, emocionalna inteligencija i sl. Radionice su uvijek rado posjećene zato što daju priliku studentima da u neformalnoj i ugodnoj atmosferi nauče nove stvari i uvježbaju nove vještine.