Razvoj glazbenog sluha (solfeggio)

Posted on Posted in Razno

Završetkom programa polaznici stječu znanja, vještine i sposobnosti iz područja relativnog i apsolutnog aspekta slušanja, što je velika kvaliteta za svakog profesionalca, pa i dobrog poznavatelja glazbe. Apsolutni sluh (sposobnost točnog prepoznavanja tonskih visina bez prethodnog “uzimanja” intonacije), čak i samo djelomično osviješten, uz relativni sluh omogućava brzu i preciznu spoznaju glazbenog teksta bez posredovanja i samim time prisniju komunikaciju s glazbom. Zvučna impresija budi vizualnu asocijaciju, a pogled na notni tekst auditivnu predstavu, izoštrava se sluh glazbenika u oba smjera i razvija brzina reakcije koja u konačnici omogućuje kontinuirano svjesno praćenje glazbenih sadržaja brzinom kojom se i odvijaju (”real time”). U tom smislu shvaćanje glazbenog zapisa je osnovni uvjet za glazbeno mišljenje, a povratno omogućava pamćenje, analitičko slušanje i teorijsko razumijevanje. Time profesionalni glazbenici, a i amateri osposobljavaju da svoje bavljenje glazbom dižu na višu razinu.

Njihove vještine obuhvaćaju šire područje jezika glazbe što omogućuje svjesno percipiranje gotovo svih glazbenih žanrova.

U opažanju glazbe i glazbenih pojava, ništa nije prirodnije od spoja “relativnog i apsolutnog sluha” koji se postupcima Rea metode, osvijeste i automatiziraju te poput materinjeg jezika, jednom se nauči, a poslije se usavršava i s njim živi.

Podijeli...