Thurzó Zoltán – izvođač na Beethoven maratonu

Posted on Posted in Beethovenov klavirski maraton

Pijanist Thurzó Zoltán rođen je u Oradei 13. siječnja 1983.

Glazbeni studij započeo je s pet godina u svom rodnom gradu, nadzirala ga je učiteljica klavira Magda Schmidt. Godinu dana kasnije (4. lipnja 1989.) već se pojavio na javnom koncertu za klavir. 2001. godine završio je srednju glazbenu školu kao učenik skladatelja / učitelja klavira Ridzyk Gyöngyi iz Oradee i učitelja klavira PallagiI ldikó. Iste je godine primljen na klavirski odjel Sveučilišta u Oradei, gdje je njegovu profesionalnu aktivnost i razvoj nadzirao Pârvănescu Lucia odnosno Badea-Ficuţ Nicoleta. 2006. godine stekao je diplomu svirača klavira / učitelja klavira – kao student Badea-Ficuţ Nicoleta.

Izvođač je koji tijekom i nakon završetka studija redovito koncertira u Oradei i drugim gradovima iz Rumunjske i inozemstva. Jedan od najaktivnijih pijanista svoje generacije. Tijekom studija surađivao je ​​s poznatim majstorima kao što su Zoltán Kocsis, Gergely Bogányi ili Daniel Barenboim.

Njegova izvedba, entuzijazam, odnos prema glazbi prepoznati su i kao kod solista, ali i u komornom orkestru. Uskoro se približava brojci od 1000 nastupa. Nagrađen je i pobjednik je na brojnim natjecanjima.

1. i 2007. godine gradska vijećnica Oradea nominirala ga je za nagradu za izvrsnost u kategoriji „Mladi umjetnici“. Dana 22. siječnja 2012., na Dan mađarske kulture, Demokratska unija Mađara u Rumunjskoj dodijelila mu je Nagradu mađarske kulture kao priznanje za njegov nastup.

Odrastao je u obitelji glazbenika koja je kroz nekoliko generacija bila uključena u glazbeni život Oradee tako da su postali dio glazbene povijesti grada.

The pianist, Thurzó Zoltán was born in Oradea on 13th of January 1983.

He began his musical studies at age of five in his hometown, he was supervised by piano teacher Magda Schmidt. One year later (4th of June 1989) he already appeared at public piano concert. In 2001 he graduated Music High-school, as student of the composer / piano teacher Ridzyk Gyöngyi from Oradea, and piano teacher PallagiI ldikó. In the same year it was accepted with success to the piano department of the University of Oradea, where his professional activity and evolution was supervised by Pârvănescu Lucia respectively Badea-Ficuţ Nicoleta. In 2006 he obtained the piano player diploma / piano teacher – as the student Badea-Ficuţ Nicoleta.

Performer, who during and after finalizing his studies has concerts regularly in Oradea and other cities from Romania and abroad. One of the most active pianists of his generation. During his studies he could work with renowned masters such as Zoltán Kocsis, Gergely Bogányi or Daniel Barenboim.

His performance, enthusiasm, attitude to music are recognized both as a soloist and in chamber orchestra. The number of his appearances on stage approaches 1000. Awarded and the winner of a number of competitions.

In 2006 and 2007 Oradea City Hall nominated him for the Excellence Award in the category of “Young Artists”. On the 22nd of January 2012, on the Day of Hungarian Culture, The Democratic Union of Hungarians in Romania gave him the Hungarian Culture Award in recognition of his performance.

He grew up in a family of musicians that for several generations were involved in the musical life of Oradea so that they formed a part of the musical history of the city.