Autorica: Paula Rem /
Bandiera Rossa la trionfera, pjevali su posjetitelji susreta s Perom Lovšinom, pjevačem kultnog slovenskog benda Pankrti, osnovanog davne 1977. godine u Ljubljani. Pretrpana prostorija pokazivala je organizatorima kako je program bio uspješan: s poznatim je pjevačem 8.10.2024. razgovarao prof. dr. sc. Marijan Krivak, a publika nije prestajala postavljati pitanja. Pero Lovšin također je zastao fotografirati se s još uvijek brojnim obožavateljima svih dobnih skupina.
Pjevač Pankrta prisjećao se turneja i odnosa s drugih bendovima jugoslavenske scene, među kojima su najbolje odnose imali s Johnnyjem Štulićem, koji Pankrte čak i spominje u svojoj pjesmi – kao najveću inspiraciju Azre uz Parafe! Pankrtima su pak najveća inspiracija bila Rolling Stonesi, ali i stariji rockeri poput Chucka Berryja. Nastojali su se približiti aktivističkoj rock sceni, koja zastupa društvene vrijednosti, a ne samo tržišne! Lovšin je naveo kako su Beatlesi svojevremeno odbili nastupati u prostorima koji su 1960ih još uvijek imali rasnu segregaciju publike – te da se glazba treba naslanjati na ideale, a ne samo profit. Kultni pjevač Pankrta također se prisjetio osobnih susreta s mnogim važnim bendovima, među kojima su bili Ramones, The Clash i Patti Smith. Obožavatelji su se prisjetili svojih najdražih pjesama Pankrta, koje su puštene na videoprojekciji.
Osim o glazbi, govorilo se o komunizmu, neoliberalizmu, anarhiji i revoluciji. Lovšin je naveo kako su se neki bendovi tog doba “samo zafrkavali”, ali Pankrti su u svom izričaju nastojali ostati autentični. Voditelj programa naveo je kako su Pankrti primjer benda koji je zastupao autentične Marxove vrijednosti u doba kad su one već počele zaostajati za međunarodnim imperativom tranzicije prema kapitalizmu, a političke elite postajale su previše fokusirane na održanje vlastitih pozicija. Pankrti su nastojali oživjeti ideale koji su trebali stajati iza politike, navodi Lovšin, komentirajući da je današnja politika previše lišena ideologije! Čak ni punk-bendovi više ne zastupaju društvene vrijednosti, nego su fokusirani sami na sebe. Svaki novi bend sam je sebi uzor, a ideali su se izgubili! Je li tranzicija prema kapitalizmu bila slobodna ili nametnuta, je li anarhična – zbog kaotične tranzicije označene korupcijom – ili je totalitarna, zbog nemogućnosti promjene sad uspostavljenih sustava, bile su također teme ovog susreta. Program je zasigurno potaknuo publiku na razmišljanje i reevaluiranje nekih stavova koje su prethodno uzimali zdravo za gotovo – uz glazbu i zajedničko pjevanje!
“Bandiera Rossa”:
Leave a Reply