12. Međunarodna studentska kiparska radionica Jarčevac 2020.

Posted on Posted in Likovni_obavijesti, Obavijesti

12. Međunarodna studentska kiparska radionica Jarčevac 2020.

VRIJEME ODRŽAVANJA: 30.11.- 08.12.2020.

MJESTO ODRŽAVANJA: Akademija za umjetnost i kulturu, zgrada Kiparstva

ORGANIZATOR: Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku

TEMA: Skulptura za dječje igralište u vrtiću Pčelica

12. Međunarodna studentska kiparska radionica „Jarčevac“ zamišljena je kao kiparska radionica u drvu za studente diplomskog studija odsjeka za vizualnu i medijsku umjetnost Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku. Radionica traje 7 dana tijekom kojih studenti izvode autorske skulpture u drvu, većih formata. Radionica ima naglasak na klasičnoj likovnoj obradi drveta, gdje studenti uz prethodnu pripremu te stručnu pomoć profesora i stručnih suradnika realiziraju svoje autorske skulpture.

Do sada je održano 11 radionica u kojima je sudjelovalo oko 130 studenata i to u kontinuitetu od 2009. godine. Do sada su, osim svakogodišnjih izložbi na otvorenome u šumi Jarčevac, organizirane i izložbe u renomiranim galerijama i muzejima. 2014. godine je održana velika izložba tridesetak najuspješnijih radova sa radionice Jarčevac na izložbi „Zeleno drvo“ u Osječkom Arheološkom muzeju u sklopu Osječkog ljeta kulture, a također iste godine je postavljeno 7 skulptura u sklopu Kampusa ispred zgrade Kiparstva Akademije za umjetnost i kulturu. 2018. godine održana je izložba u galeriji Nador, u Pečuhu, u Mađarskoj, studenata akademije u Osijeku i studenata Fakulteta za glazbu i vizualne umjetnosti, Sveučilišta u Pečuhu u Mađarskoj. Izložba je predstavlja selekciju dosadašnjih radova nastalih na radionici. Iste godine održana je i izložba radova nastalih na radionici u Muzeju za likovnu umjetnost u Osijeku i u sklopu Dana otvorenih vrata Akademije za umjetnost i kulturu. 2019. godine u sklopu festivala Dunav Art održane su dvije izložbe na otvorenome, u Erdutu i Iloku.

Ove, 2020. godine studenti će izraditi skulpture primjerene za djecu vrtićke dobi za dvorište vrtića Pčelica u Osijeku. Iako u zadnjih 11 godina radionica se održava u šumi Jarčevac nedaleko od Petrijevaca ove godine skulpture će se izraditi ispred i u zgradi Kiparstva na Akademiji za umjetnost i kulturu sukladno epidemiološkim uvjetima, a potom prevesti i postaviti na odredište, u dvorištu vrtića Pčelica u Osijeku, na proljeće kada mogućnosti to budu dopuštale.

Voditeljica radionice je umjetnička suradnica dr.art. Margareta Lekić, asistentica voditeljice je asistentica Josipa Stojanović, a studenti koji sudjeluju su: Mislav Tadić, Niko Grgić, Domagoj Salonja, Josip Pratnemer, Valentina Damjanovic, Ivona Malčić i Filip Malovčak.

Radionica je kontinuirana inovativna umjetnička manifestacija koja, osim što je interdisciplinarna u pogledu suradnje obrazovnih institucija i domaćih autora, predavača i umjetnika, uže i šire lokalne i nacionalne zajednice velikog broja pojedinaca različitih dobnih skupina i zanimanja, promiče međukulturni dijalog i razvoj civilnog društva kroz likovno stvaralaštvo izrade skulptura od drveta koje je, kao materijal, na ovim područjima usječeno u arheološku, sadašnju i buduću kulturnu baštinu.

Sponzori i donatori radionice su Ministarstvo kulture RH, Studentski zbor sveučilišta J.J.Strossmayer, HEP Plin d.o.o. i Hrvatske šume d.o.o.