izv. prof. dr. sc. Borko Baraban, pročelnik Odsjeka

kabinet: br. 28
Trg Svetog Trojstva 3, drugi kat
e-pošta: bbaraban@aukos.hrborkob@gmail.com

Borko Baraban rođen je 13. siječnja 1984. u Osijeku u kojem je završio svoje osnovnoškolsko, srednjoškolsko i visokoškolsko obrazovanje.

Studij Hrvatskoga jezika i književnosti upisao je 2002. godine na Filozofskom fakultetu u Osijeku, a diplomirao je 2007. godine. Od 2007. do 2010. godine bio je zaposlen u Školi primijenjene umjetnosti i dizajna u Osijeku na radnom mjestu profesora hrvatskoga jezika. Od 1. studenoga 2010. zaposlen je na Odjelu za kulturologiju u sastavu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, isprva na radnom mjestu znanstvenoga asistenta, a od srpnja 2015. na radnom mjestu poslijedoktoranda. Od srpnja 2017. godine na radnom je mjestu docenta. Od 1. lipnja 2018. zaposlen je na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku, na Odsjeku za kulturu, medije i menadžment. Drži nastavu iz pet kolegija na preddiplomskim i diplomskim studijima: Hrvatska jezična kultura, Hrvatski jezik (naglasni sustav), Jezično savjetništvo i funkcionalni stilovi, Hrvatski jezični standard u javnoj komunikaciji, Fonetika.

Od 1. ožujka 2021. izabran je za v. d. pročelnika Odsjeka za kulturu, medije i menadžment, a od 1. listopada 2021. za pročelnika istoga Odsjeka. U rujnu 2022. izabran je u znanstveno-nastavno zvanje i na radno mjesto izvanrednoga profesora.

Tijekom studiranja dobio je dvije prestižne nagrade i tri stipendije za nadarene studente: Podravkinu nagradu Zaklade prof. Zlate Bartl (2005.), Dekanovu nagradu (2005. – 2006.), Sveučilišnu stipendiju (2003. – 2004.), Županijsku stipendiju (2004. – 2006.) te Top stipendiju za top studente (2006. – 2007.).

Objavljivao je jezične savjete u Glasu Slavonije, na Radiju Osijek i Radiju Megaton, a trenutačno jezične savjete objavljuje na Hrvatskom katoličkom radiju.

U srpnju 2015. godine, pod mentorstvom prof. dr. sc. Ive Pranjkovića, doktorirao je na temu Jezikoslovna i normativna uloga časopisa Hrvatski jezik (1938. – 1939.) na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. U Upisniku znanstvenih djelatnika RH nalazi se pod brojem 334391. Pročelnik je Odjela za školstvo Ogranka Matice hrvatske u Osijeku.

Središnje mu je stručno zanimanje usmjereno normativnim pitanjima suvremenoga hrvatskoga jezika, posebice medicinskom nazivlju, te hrvatskom jeziku u 19. i 20. stoljeću. Objavio je jednu znanstvenu monografiju, jednu stručnu suautorsku knjigu, 30-ak znanstvenih i stručnih radova. Uredio je jednu znanstvenu knjigu te je sudjelovao na dvadesetak međunarodnih i domaćih znanstvenih skupova.

BIOGRAFIJA

CROSBI Hrvatska znanstvena bibliografija