Samostalna izložba – Péter Somody / Parallel truths

Posted on Posted in Likovni_obavijesti, Obavijesti

U Galeriji Knifer u Osijeku održat će se otvorenje samostalne izložbe Pétera Somodyja pod nazivom Parallel truths, u utorak, 31. listopada 2023. u 18 sati.

Umjetnik u svojem radu propituje smisao i razloge slikarskog djelovanja. Za njega, boja se može doživjeti zajedno s njenim oblikom. Njezina težina – položaj – svjetlina ili gustoća pojavljuju se s njezinim susjedstvom – okolinom. Boja je varijanta tišine, igre i vibracije, jer je i sama frekvencija i živo biće. Veličina površine igra jaku ulogu. Kreirajući složene mreže linija, površinama daje popratnu frekvenciju, koja na taj način također stvara drugo čitanje slike. Dvije vrste čitanja slike izazivaju paralelne ili čak kontradiktorne misaone procese u gledatelju, što je i umjetnikov cilj, jer želi prikazati istovremenu prisutnost paralelnih istina. Boje, debljina i položaj površine rešetki također su u skladu s referencama boje kao materijala.

BIOGRAFIJA UMJETNIKA

Péter Somody (1963.) rođen je u Veszprému, danas živi i radi u Pečuhu. Diplomirao je na Fakultetu vizualnih umjetnosti Sveučilišta Janus Pannonius u Pečuhu 1988. godine. Diplomirao je likovnu umjetnost na Sveučilištu u Pečuhu, pod mentorstvom Ilone Keserü i Gyule Konkoly. Na istoj je instituciji doktorirao 2002. godine. Mnogi njegovi radovi izlagani su na samostalnim i skupnim izložbama u zemlji i inozemstvu. Dobitnik je 3. nagrade na nacionalnom slikarskom natjecanju Strabaga 2000. godine, a također je nagrađen i Munkácsyjevom nagradom 2015. godine.

Izložba će biti otvorena do 12. 11. 2023.

Radno vrijeme galerije: pon – pet: 17-19 h

Galerija Knifer, Istarska bb (kompleks Eurodoma), Osijek