doc. art. Sanela Janković Marušić

konzultacije: srijedom od 13-14 h, ili po dogovoru
kabinet: broj 11, Ulica kralja Petra Svačića 1/F
kontakt e-mail: sjankovicmarusic@aukos.hr,  sanelajmarusic@gmail.com,  telefon: 091 2532 899

Rođena u Vinkovcima 1971. gdje završava osnovnu školu uz koju pohađa studio klasičnog baleta pri Muzičkoj školi ”Josip Runjanin”. U Zagrebu maturira na matematičkoj gimnaziji MIOC, 1990 uz koju se paralelno bavi plesom (balet pri kazalištu Trešnja, suvremenim plesom pri ZKM-u) te je članica plesnog ansambla Liberdance. Sveučilišni studij suvremenog plesa diplomira 1998. na London Contemporary Dance School pri teatru The Place, jednom od najutjecajnih centara suvremenog plesa u svijetu pri Sveučilištu Kent u Canterbury-u, UK.  Tijekom studija surađuje s poznatim plesnim umjetnicima, koreografima i pedagozima: Wayne McGregor, Richard Alston, Sue MacLennan, Susan MacGuire, BiMa Dance company Itd).

Kao koreograf i plesač u teatru The Place, vodećem londonskom centru za suvremeni ples više puta izvodi svoje samostalne koreografije  Optio fundamentalis (1997), Awaiting / Iščekivanje (1999) i Two of me (1999) od kojih su prve dvije koreografije izvedene na 14. i 16. Tjednu suvremenog plesa u Zagrebu. Na Resolution festivalu sudjeluje kao plesač u projektu Tea for two + one u koreografiji Snježane Premuš (1998). U kolaboraciji s Ljiljanom Zagorac i grupom Llinkt surađuje na neovisnom angažiranom plesnom projektu ”Suženi prostor”,  Zagreb, (1999). Potom radi kao nastavnik suvremenog plesa u umjetničkim i plesnim školama u Labinu i Zagrebu.

Dodatno završava 4-godišnju edukaciju iz Psihoterapije pokretom i plesom kreirane prema standardima European Association Dance Movement Therapy EADMT (2014) te jednogodišnji program nastavničkih kompetencija pri Katoličkom sveučilištu u Zagrebu (2015).

U svojstvu umjetničkog suradnika od 2015.  na Umjetničkoj akademiji u Osijeku, diplomski studij Kazališna umjetnost, smjer: gluma i lutkarstvo (MA) izvodi nastavu scenskog pokreta iz kolegija Majstorska radionica glume (nositelj kolegija Robert Raponja). Sudjeluje u izradi elaborata Poslijediplomskog specijalističkog studija Kreativne terapije iz Terapije pokretom i plesom na Umjetničkoj akademiji u Osijeku. Naslovno nastavno zvanje docenta iz umjetničkog polja plesna umjetnost i umjetnost pokreta, umjetnička grana scensko kretanje stječe 2017. te na Poslijediplomskom specijalističkom studiju Kreativne terapije postaje nositelj umjetničko-terapijske grupe kolegija i koordinator smjera Terapija pokretom i plesom. Od travnja 2018. zaposlena je kao docentica, predaje i na MA studiju Neverbalnog teatra te je voditeljica Poslijediplomskog specijalističkog studija Kreativne terapije u periodu od 2019-2022.

Umjetničko djelovanje u području scenskog pokreta ostvaruje surađujući s: Teatrom Gavran na predstavi ”Parovi” (Miro Gavran), Zagreb, (2016), u koprodukciji UAOS i grada Veli Lošinj na predstavi ”Mušica” (Angelo B. Ruzzante), 3. Lošinjski književni festival, Veli Lošinj, (2016), u suradnji s Kazalištem Virovitica i Umjetničkom akademijom u Osijeku ostvaruje zapaženu predstavu za mlade ”2:14” (David Paquet) koja osvaja nagradu za najbolju predstavu u cjelini na 17. Festivalu HC Assitej u Čakovcu, redatelj R.Raponja, (2016), ‘Bijela kuga” (D.Habek) – koprodukcija UAOS-a i Kazališta Virovitica  (2018), ”Sanjareva priča” (B. Senker; redatelj:R.Raponja) u Gradskom kazalištu Požega i HNK Osijek, ispitnim predstavama Umjetničke akademije u Osijeku: ”Između zalogaja” (David Ayckbourne), (2016),  ”Lizistrata”(Aristofan),  (2016), ”Pogled kroz tinejđerske naočale”, (2017),  ”Vinski valcer ”(D.Bobić), (2017), ”Mizantrop i ja”(2018) te na 9. i 10. Dioniz festivalu.

U produkciji Muzeja suvremene umjetnosti MSU i Performing arts programa PAP u okviru autorske platforme PAP Tijela #6 i #7 izvodi dva autorska solo performance-a: ”Između / In between” (2021) i ”Pogledaj unutra” / Look inside (2022). Sudjeluje u procesu umjetničkog istraživanja na izvedbi ,,One of the entirely possible timelines” u sklopu Public something u kolaboraciji s koreografom Žak Valenta na Stockholm University of the Arts SKH, Švedska (2023).

Svoje profesionalno umjetničko djelovanje proširuje angažiranjem u široj zajednici gdje primjenjuje terapiju pokretom i plesom u kliničkom radu s različitim populacijama u zdravstvenim institucijama i nevladinim organizacijama promovirajući kreativno-terapijsku dimenziju plesne umjetnosti na šire društveno područje te aktivno sudjeluje i dodatno se usavršava na brojnim međunarodnim konferencijama i simpozijima.

Predsjednica je Hrvatske udruge za psihoterapiju pokretom i plesom HUPPP u 3 mandata, delegat iz Hrvatske pri European Association Dance Movement Therapy EADMT te članica Udruženja plesnih umjetnika Hrvatske UPUH. Certificirani je i registrirani psihoterapeut pokretom i plesom (RDMP) pri HUPPP (Hrvatska udruga za psihoterapiju pokretom i plesom i SPUH (Savez psihoterapijskih udruga Hrvatske).

BIOGRAFIJA

Bibliografija umjetnika