izv. prof. dr. sc. Vladimir Rismondo

konzultacije: utorak: 14:00 – 16:00 h
kabinet: broj Trg Sv. Trojstva 3, 31000 Osijek
kontakt e-mail: vrismond@gmail.com,  telefon: 091 40 44 333

Vladimir Rismondo (Zagreb, 1966.) diplomirao je studijsku grupu Povijest umjetnosti – Povijest na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 2000. godine. Poslijediplomski doktorski studij „Književnost i kulturni identitet“ završio je na Filozofskom fakultetu Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku gdje 2010. obranio doktorski rad pod naslovom „Prostor teksta – prostor slike“. Time je stekao akademski stupanj doktora znanosti iz znanstvenoga područja humanističkih znanosti, polja filologije, grane teorije i povijesti književnosti.
Bio je samostalni izbornik internacionalnih i nacionalnih umjetničkih selekcija s kataloškim tekstovima, izloženih u okviru djelatnosti splitske Hrvatske udruge likovnih umjetnika: Splitski salon (1992), dva Salona sakralne umjetnosti u Splitu (1993, 1994), Biennale malog formata (1994), autorska selekcija hrvatske sakralne umjetnosti („Prostor sakralnog“, HDLU, Split, 1998). Također je bio izbornikom ULUPUH-ovih izložbenih selekcija na nacionalnoj razini (1999, 2000, 2002, 2006, 2008, 2009, 2013), te autor retrospektivnog postava crteža akademika Josipa Vanište s uvodnim kataloškim tekstom (Zavod za znanstveni i umjetnički rad HAZU, Split, 1996). Bio je i autor monografskog postava slikarskog stvaralaštva Mladena Veže s monografskim tekstom (Zavod za znanstveni i umjetnički rad HAZU, Split, 1995).
U razdoblju od 1992. do 2000. godine bio je stalni likovni kritičar u listovima „Slobodna Dalmacija“, „Privredni vjesnik“ i „Hrvatsko slovo“. Od 1992. do danas. obradio je i s pratećim kataloškim tekstovima prezentirao oko dvije stotine samostalnih ili grupnih izložbi hrvatskih i stranih umjetnika. U znanstvenom radu bavi se problemima vezanim uz ontologiju slike, odnosom slike i jezika, te, u posljednje vrijeme, epistemološkim i jezičnim problemima u kontekstu novih medija. Autor je više izvornih znanstvenih radova, a kao autor ili koautor potpisuje pet knjiga.

BIOGRAFIJA