Anka Slonjšak, dipl. oecc. – životopis

Posted on Posted in Razno

Rođena je 16. travnja 1973. godine u Düsseldorfu, Njemačka. Diplomirala je na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu.

Jednoglasnom odlukom Hrvatskog sabora 30. svibnja 2008. imenovana je za prvu hrvatsku pravobraniteljicu za osobe s invaliditetom.

U studenom 2016. ponovno je jednoglasno izabrana na dužnost pravobraniteljice za osobe s invaliditetom u drugom osmogodišnjem mandatu. U svom prvom mandatu izgradila je Ured pravobraniteljice za osobe s invaliditetom i pozicionirala ga kao važnog dionika na području zaštite, praćenja i promicanja prava osoba s invaliditetom u Hrvatskoj uz snažnu međunarodnu prepoznatost. Imenovanju na tu dužnost prethodio je vrlo intenzivan rad u Hrvatskoj udruzi paraplegičara i tetraplegičara (HUPT) te Zajednici saveza osoba s invaliditetom Hrvatske (SOIH).Od 1994. do 2008. bila je članica Savjeta SOIH-a za mobilnost koji je sudjelovao u uvođenju posebno prilagođenih niskopodnih vozila te pri donošenju Zakona o gradnji  i Pravilnika o pristupačnosti. Od 2004. do 2008. bila je voditeljica projekata Preventivno-edukacijske aktivnosti za djecu i mlade i Tjedna osoba sa spinalnom ozljedom. U tom razdoblju je aktivno sudjelovala na brojnim simpozijima i radionicama Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske kao i na međunarodnim konferencija poput one u organizaciji CARNET-a o internetizaciji na kojoj je održala izlaganje pod nazivom Korištenje tehnologije kod osoba s tetraplegijom. Aktivno je surađivala u svim značajnijim projektima usmjerenim ka poboljšanju kvalitete života osoba s invaliditetom među kojima su projekt Rehabilitacija u zajednici, PeerCounselling kao i projekt civilnog služenja vojnog roka kroz osobnu asistenturu. Od 2006. do 2008. bila je voditeljica projekta Osobni asistent za osobe s najtežim invaliditetom. Radila je i kao koordinatorica kulturno-društvenih aktivnosti za članove Hrvatske udruge paraplegičara i tetraplegičara (HUPT). Uz to, koordinirala je suradnju s Visokim zdravstvenim učilištem i Studijskim centrom za socijalni rad u vezi prakse i volontiranja studenata kod osoba s invaliditetom. Vodila je i brojne radionice na teme od važnosti za osobe s invaliditetom poput radionice Nasilje nad osobama s invaliditetom pri Međunarodnoj organizaciji osoba s fizičkim invaliditetom (FIMITIC).Od 1997. do 2008. godine radila je i kao savjetnica za računovodstvene poslove u tvrtki Emporion d.o.o. Sudjelovala je u radu Povjerenstva za izradu kriterija za provedbu Pilot-projekta Osobni asistent kod osoba s najtežim tjelesnim oštećenjem pri tadašnjem Ministarstvu obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti. U vrijeme stupanja na dužnost pravobraniteljice bila je članica Upravnog odbora Spinalno ozlijeđenih Zagreba i glavna urednica glasila HUPT-a. Do prometne nesreće 1992. nakon koje je zbog ozljede vratnih kralježaka nastupio trajni invaliditet profesionalno se bavila rukometom u rukometnim klubovima Trešnjevka i Podravka. Bila je kadetska reprezentativka bivše Jugoslavije te juniorska reprezentativka Hrvatske. Od 2005. je stipendistica Međunarodne udruge slikara ustima i nogama (VDMFK). Između drugih brojnih uloga, kao pravobraniteljica za osobe s invaliditetom bila je članica Odbora za zaštitu i promicanje prava žena i djevojčica s invaliditetom (CAHPAH-WGD) Vijeća Europe, članica radne grupe za istraživanje Strategije za osobe s invaliditetom EU-a, a sudjelovala je i na Radnom forumu za implementaciju UN-ove Konvencije o pravima osoba s invaliditetom u EU.