EU Contemporary Puppetry Critical Platform (ECiPeCiPec)

Posted on Posted in Ured za projekte i suradnju_IPA projekti

Početak projekta:  01.10.2020.

Završetak projekta:  30.09.2022.

Voditelj projekta: Igor Tretinjak, predavač, izv. prof. art. dr. sc. Saša Došen

Suradnici na projektu: doc. dr. sc. Katarina Žeravica, izv. prof. dr. sc. Livija Kroflin, Barbara Balen, asistentica, mr. sc. Antonija Matić

Projektni partneri:

• Lutkovno gledališće Ljubljana
  • Sveučilište J.J. Strossmayera u Osijeku, Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
  • Puppet Animation Scotland
  • Vilnius teatras Lele

Opis projekta

Istražujući potencijal dosega suvremenog lutkarstva, partneri iz Slovenije, Hrvatske,  Škotske i Litve  pridonijet će razvoju umjetničkog polja lutkarstva  te ga kroz profesionalni diskurs osloboditi od pretpostavke koju šira javnost ima, da je to umjetnička forma namijenjena isključivo djeci. U okviru projekta partneri će dobiti priliku sustavno njegovati određeni segment lutkarskog kritičkog promišljanja. Posebni napori bit će uloženi kako bi se određena publika upoznala sa suvremenim lutkarstvom. Većina projektnih aktivnosti bit će usredotočene na angažman publike, pružajući joj mogućnosti uviđanja vlastitih odgovora, jačanje znanja, teorijske pozadine, artikulacijskih vještina, razumijevanja suvremenog lutkarstva, povećanje angažmana i uživanje publike u događajima suvremene umjetnosti. Na taj način će se ujedno produbiti, proširiti, ali i održati  odnosi sa publikom.