Galerija Knifer / GHASSAN ABULABAN / Waves of Time: An Ode to Arabian Heritage

Posted on Posted in Likovni_obavijesti

GHASSAN ABULABAN / Waves of Time: An Ode to Arabian Heritage

25.9. – 5.10.2023

Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku

Galerija Knifer

Ghassan Abulaban od 11.9. do 9.10.2023. na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku, Odsjeku za vizualnu i medijsku umjetnost, u zgradi Kiparstva boravi na umjetničkoj rezidenciji.

Jordanski slikar, likovni terapeut, kritičar i pjesnik, predavač s Fakulteta za umjetnost i dizajn Sveučilišta u Jordanu u Ammanu. Ghassan Abulaban izlagao je na mnogobrojnim samostalnim i grupnim izložbama u Jordanu, SAD-u, Ujedinjenim arapskim emiratima, Kuvajtu, Egiptu, Siriji i Bangladešu, a slike mu se nalaze u privatnim zbirkama u SAD-u, Francuskoj, Španjolskoj, Njemačkoj, Italiji, Monaku, Egiptu, Litvi, Engleskoj, Ujedinjenim arapskim emiratima, Kataru, Siriji i Jordanu. Akvareli nastali na umjetničkoj rezidenciji bit će izloženi od 25.9. do 5.10.2023. u galeriji Knifer u Osijeku, naziv izložbe je Waves of Time: An Ode to Arabian Heritage.

Izjava autora o izložbi:

Waves of Time: An Ode to Arabian Heritage poziva vas da krenete na očaravajuće putovanje kroz bogatu tapiseriju arapske kulturne povijesti. Ova izložba svojevrsni je hommage trajnoj baštini zemlje prožete tradicijom, gdje priče iz povijesti šapuću svoje tajne i inspiraciju. Umjetnička djela nastoje uhvatiti suštinu kulture koja je cvjetala stoljećima, hranjena neprestanim izvorom kreativnosti. Kroz figuralno-apstraktne izraze, slike u ovoj kolekciji duboko zaranjaju u kolektivno pamćenje arapskog naroda, ispreplićući priče o hrabrosti, ljubavi i vječnoj potrazi za mudrošću. Arapska kaligrafija, sama po sebi, uvažena umjetnička forma, postaje nit koja se provlači kroz ova djela. Svaki potez, pažljivo nanešen odjekuje ritmom pustinjskog vjetra, oponašajući plimu i oseku vremena. Poezija, simfonija riječi koja odzvanja generacijama, dodaje još jedan sloj značenja, pozivajući vas da zaronite u srž arapske misli i osjećaja. Dok stojite pred ovim akvarelima, dopustite si da budete preneseni izvan opipljivog svijeta. Dopustite svojoj mašti da teče poput rijeke dok dešifrirate skrivene priče i emocije unutar apstraktnih oblika. Ovaj ciklus radova nisu samo zbirka slika; oni su vrata prema stvarnosti u kojoj se prošlost i sadašnjost približavaju u harmoničnoj proslavi arapske kulture. Ova izložba također je podsjetnik, da poput akvarela na papiru, povijest je fluidna te se neprestano  mijenja i otvorena je za tumačenje. Kroz ovo umjetničko istraživanje, nadam se poticanju zahvalnosti za trajnu ljepotu arapske baštine i dubokoj vezi između umjetnosti, kaligrafije, poezije i duše jednog naroda.”

Radno vrijeme galerije: pon – pet 17-19 h

Galerija Knifer, Istarska bb (kompleks Eurodoma), Osijek