IPMAU – Interdisciplinary Puppetry Modules for Art Universities

Posted on Posted in Ured za projekte i suradnju_IPA projekti

Cilj projekta je osposobiti studente umjetničkih akademija koji se bave različitim umjetničkim disciplinama i koji studiraju na različitim visokoškolskim ustanovama za suvereno istraživanje suvremene neoeuropske neovisne i komplementarne prakse lutkarske izvedbene umjetnosti.

Projektom se stimuliraju inovativne prakse učenja i poučavanja, promovira se povezivanje sustava obrazovanja umjetničkih visokoškolskih ustanova na međunarodnom planu te se teži unaprjeđenju sustava vrijednosti kroz društveno angažirano umjetničko djelovanje.

Projekt se temelji na dva nastavna modula, koji omogućuju visokoškolskim ustanovama njihovu integraciju u postojeće studijske programe.

Osnovni modul usmjeren je na poučavanje studenata različitih umjetničkih disciplina osnovama teorije i praktičnim umjetničkim vještinama lutkarstva: 1) uvod u estetiku lutkarstva, 2) dizajn i tehnologija lutke i 3) uvod u lutkarsku animaciju. Usvajanjem znanja i vještina koji su obuhvaćeni osnovnim modulom, studenti ostvaruju kompetencije nužne za interdisciplinaran pristup oblikovanja lutkarske umjetničke prakse, uz mentorsko vodstvo svojih nastavnika ili u obliku samostalnog istraživanja.

Fokus moduli otvaraju studentima mogućnost studioznog pristupa istraživanju određene teme ili lutkarskog žanra kroz rad na konkretnom projektu. Fokus moduli nude široku paletu izražajnih mogućnosti koje je moguće uskladiti s umjetničkim nagnućima određene grupe studenata, od nadilaženja umjetničke forme i transdiciplinarnog pristupa oblikovanju lutkarske izvedbe, istraživanja odnosa lutke i lutkara, vizualnog i skupno osmišljenog kazališta, do društveno angažirane lutkarske izvedbene prakse.

Očekivani rezultat provedbe projekta jest, kroz razmjenu iskustava studenata i nastavnika, osigurati kontinuirani rad u okviru postojećih kurikuluma visokoškolskih umjetničkih ustanova na razvijanju hibridnih izvedbenih formi, uključujući lutkarstvo, živu izvedbu te lutkarskim postupcima oprostorenu vizualnu, književnu i/ili glazbenu umjetničku praksu.

Poziv

Call: KA220-HED – Cooperation partnerships in higher education

Projekt ID:

KA220-HED-C1C9E4ED

Naziv projekta

Interdisciplinary Puppetry Modules for Art Universities

Voditeljica projekta

prof. art. dr. sc. Saša Došen

Projekt menadžerica

dr. sc. Antonija Matić

Suradnici na projektu

doc. art.  Sheron Pimpi-Steiner

doc. art. Nenad Pavlović

dr. sc. Igor Tretinjak

Administrativna suradnica

Kristina Vinković, mag. cult.

Ukupni iznos projekta

120 000,00 €