Izložba “Design or die” u Galeriji Knifer

Posted on Posted in Likovni_obavijesti, Obavijesti, Studenti obavijesti

U utorak 23. veljače u Galeriji Knifer u 17 sati otvorit će se izložba „Design or die“ dizajnera Marina Balaića. Izložbu organizira udruga Oksimoron u sklopu projekta P/Art, a domaća će ju publika moći posjetiti do 1. ožujka u radnom vremenu galerije. Izložba „Design or die“ pokazuje kako u Balaićevim dizajnerskim rješenjima postoji naglašena svijest o dizajnu kao bitnom komunikacijskom alatu. Tome doprinosi činjenica da je dizajn svuda oko nas. Za razliku od klasičnih umjetničkih djela – čije izlaganje uglavnom ovisi o institucionalnim izlagačkim prostorima – plakati, reklame, novine i časopisi, knjige ili sučelja internetskih stranica svakodnevno (re)oblikuju našu perceptivnu svijest. Ova spoznaja dizajnerima omogućuje da generiraju nove estetske vrijednosti te doprinose estetizaciji svakodnevice. Balaiću su u oblikovanju iznimno bitni kriteriji dobroga dizajna poput estetičnosti, jednostavnosti, razrađenosti i sklonosti minimalizmu. Autorova sklonost progresivnoj redukciji i pročišćenju vizualne osnove povezuje izložena djela s načelom minimalnog što Balaića ne svrstava u predstavnike minimal design-a, premda iz njega preuzima neke kompozicijske elemente poput odnosa prema tipografiji, prostoru i slično. Već se na formalnoj razini izloženih eksponata osjeća Balaićev sustavno usvojen suvremeni dizajnerski vokabular koji je autoru poslužio kao osnova za oblikovanje inovativnih rješenja te za razvijanje semantičke nadogradnje. Izložba pokazuje da je Balaićev dizajnerski rad više od pukog zadovoljenja zahtijeva za oblikovanjem „dobrog“ vizualnog posrednik. Njegova autorska logika ne zadovoljava se samo implementacijom naučenih načela dizajna u pojedino vizualno rješenje, nego je inspirirana procesom traženja novih modela vizualnog i semantičkog posredovanja što njegova djela čini istovremeno komercijalnim i estetskim proizvodima kojima je jedan od ciljeva pomicanje granice dobroga ukusa čemu dizajn i treba težiti.

Marin Balaić rođen je 1980. u Osijeku. Diplomirao je grafički dizajn na Studiju dizajna u Zagrebu. Nakon završetka studija počinje profesionalno djelovati u dizajn studiju Mit, u Osijeku. U suradnji s kolegama pokreće niz međunarodno nagrađivanih projekata u područjima dizajna, oglašavanja i društvene odgovornosti. U svom radu vodi se snažnim uvjerenjem u efikasnost dizajna kao alata za rješavanje problema, kao načina prepoznavanja i oblikovanja odnosa između ideja i stvarnosti te kao metode za poboljšanje veza između ljudi i proizvoda koje koriste. U 15 godina iskustva razvio je uspješna rješenja u gotovo svim kategorijama vizualnih komunikacija, od produkt dizajna, brendinga i publikacija do tržišnih komunikacija, tv reklama i dizajna pakiranja. Od 2017. godine predaje na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku i redovito sudjeluje u radu niza udruga koje promoviraju vizualnu kulturu i dizajn.