Izložba KAKO VIDIM BUDUĆNOST u Galeriji Knifer

Posted on Posted in Likovni_obavijesti, Obavijesti

22.4.2022. | 19h | Galerija Knifer |

Koncem predpandemijske ere, koju je na krivudavom putu zbunjenog ljudskog roda u budućnost bahato zamijenila nepoznanica COVID 19, pokrenut je međunarodni studentski projekt Kako vidim budućnost / How I See the Future. Pokrenuli su ga studenti Diplomskog sveučilišnog studija Ilustracija s Akademije za umjetnost i kulturu Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku pod mentorstvom izv. prof. art. Stanislava Marijanovića. Profesor Darko Jakić s Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu oblikovao je mrežnu stranicu howiseethefuture.com putem koje se cijeli Projekt realizira, te uputio osječke studente u upravljanje i administriranje stranice. Nedugo potom upućeni su pozivi za sudjelovanje u Projektu na adrese stotinu akademija, razbacanih širom još uvijek plavkastog planeta.

Tema projekta se temelji na spoznaji da mladi baštine svijet pun dosad nepoznatih, iznimno ozbiljnih problema i izazova, čije rješavanje zahtijeva radikalnu promjenu načina razmišljanja o budućnosti cijelog planeta te goleme napore i odricanja. Riječ je o klimatskim promjenama, bezobzirnoj eksploataciji živih i neživih resursa, ratnim ugrozama, migracijama, eroziji temeljnih humanističkih vrijednosti, opasnosti od sve većeg jaza između etabliranog naraštaja na odlasku i dolazećeg, koji će svoje mjesto morati tražiti u sasvim novim okolnostima… Kako je zamjetna neobična isključenost pa i pasivnost velikog broja mladih u oblikovanju svoje i zajedničke budućnosti, postavlja se pitanje što oni o svemu tome zapravo misle. Kako vide svoju budućnost? Kako vide svijet budućnosti?

Odgovore na ta pitanja, podrazumijevajući da je jedan od ciljeva Projekta doprinijeti podizanju opće razine kritičkog mišljenja među studentima te ih pokrenuti aktivno i odgovorno sudjelovati u oblikovanju svoje i zajedničke budućnosti, zatraženi su od studenata vizualnih umjetničkih medija, koji su spremni, služeći se vlastitim senzibilitetom i maštom, zorno prikazati osobni pogled na budućnost.

Unatoč pandemiji i pandemijama, koje su dugo onemogućavale pristup do mnogih studenata, do sada su na mrežnoj stranici howiseethefuture.com objelodanjena 182 studentska rada sa 16 akademija. Njihove su autorice i autori: Ambre Barre, Ajla Hodžić, Alice Charvet, Alojzij Gričnik, Ana Despot, Ana Dobrilović, Ana Klanac, Ana-Marija Dmitrović, Antonio Špernjak, Antun Sekulić, Azra Seferović, Barbara Ponebšek, Bartol Galović, Bernardica Svaguša, Borna Lišić, Darko Petkovski, David Vrhovski, Davor Drčelić, Diana Mor, Dora Klanac, Dora Kralik, Elena Zaengerlei, Eleonora Farinazzo, Emily Martinšek, Emma Morison, Ena Vladika, Faustine Ricot-Druyer, Fran Radić, Fran Rod, Gabriela Ilić, Gabrijela Nemet, Gabrijela Višek, Grgur Hajdić, Héloïse Henry, Iva Japec, Iva Kostić, Iva Patek, Ivan Nikolić, Ivana Babić, Ivana Hristovska, Ivana Pjevac, Jeanne Quiviger, Jelena Vučković, Josipa Međugorac, Juliette Sauvage, Karla Zrinščak, Karmela Janković, Katarina Čović, Katarina Kočavlija, Klara Badurina, Klaudija Gotal, Kristina Penava, Léna Saurel, Leo Pavlović, Lidija Zoldoš, Lolita Couturier, Lucija Jelić, Lucija Tolić, Maëlle Réat, Maria Karra, Maria Gikuru, Marija Križić, Marija Vukotić, Marko Jelić, Marina Radačić, Marko Školka, Martina Gašparović, Martina Goričanec, Martina Krželj, Maud Martin, Mina Dechatre, Metka Knap, Mirna Marijanović, Mirta Vulelija, Monika Sinković, Nataša Takač, Nika Bilandžić, Nikolina Žabčić, Nikša Borovac, Olga Gino, Petra Deša, Petar Koši, Petra Bilaver, Petra Kordić, Petra Kovačić, Romain Grostabussiat, Rebeka Bošnjaković, Sara Butković, Sara Muharemi, Sarah Iva Vujin, Sarah Lukas Kostolanji, Simon Roure, Sonia Cook, Stefano Ferrari, Stella Perica, Stjepan Matić, Sunčica Grđan, Tara Stanić, Tena Kunić, Tomislava Turčin, Valentine Choquet, Wingshan Wong, Yoann Kavege i Zoé Néollier. Radovi se kontinuirano predstavljaju javnosti putem stranice, projekcija i izložaba. Projekcijom s mrežne stranice Projekta bit će predstavljeni i na ovoj izložbi, drugoj po redu u prostoru Galerije Knifer. Uz to je posebno izdvojeno i izloženo 40 radova studenata, sadašnjih i bivših, Odsjeka za vizualnu i medijsku umjetnost Akademije za kulturu i umjetnost u Osijeku. To su: Ana-Marija Dmitrović, Borna Lišić, David Vrhovski, Diana Mor, Dora Kralik, Ena Vladika, Fran Radić, Gabriela Ilić, Gabrijela Nemet, Gabrijela Višek, Jelena Vučković, Josipa Međugorac, Karmela Janković, Katarina Čović, Katarina Kočavlija, Klaudija Gotal, Lucija Tolić, Marija Križić, Marko Jelić, Marina Radačić, Marko Školka, Martina Gašparović, Nataša Takač, Nika Bilandžić, Petra Deša, Petra Kordić, Rebeka Bošnjaković, Sara Muharemi, Sarah Lukas Kostolanji, Stella Perica, Stjepan Matić i Tena Kunić.

Pozivi na sudjelovanje u Projektu ciklički se obnavljaju, a kada Projekt akumulira više od 500 radova, oblikovat će se i digitalni, virtualni muzej. Dakle, ako i vi studirate u polju vizualnih umjetničkih medija, možete se uključiti Projektu.

Izložba je otvorena do 29.4.2022.

Radno vrijeme galerije:

16-19h pon.-pet.