Odsjek za kreativne tehnologije
Moje Erasmus+ iskustvo
Jedan od glavnih razloga zbog kojeg sam uopće odlučila doći na diplomski studij u Osijek bila je mogućnost odlaska na više od jedne Erasmus+ mobilnosti. Moj prvi Erasmus na prvoj godini MA bio je u Poljskoj, u Wroclawu, na Akademiji Eugeniusza Gepperta koju bih preporučila svima za diplomski studij jer su sjajni domaćini, jako ozbiljan fakultet, odlično opremljeni, sa izvanrednim, nagrađivanim stručnim kadrom koji je apsolutno voljan raditi i individualno sa pridošlim studentima ukoliko postoji jezična ili neka druga barijera. Mana bi eventualno bila ta što se od vas očekuje da uzmete više predmeta nego što ste navikli na matičnom fakultetu jer svaki predmet tamo nosi puno manje bodova nego predmeti kod nas na Akademiji, ali to apsolutno nije bio problem za mene jer me natjeralo biti raznovrsnija u kreativnom razmišljanju, odgovornija, organiziranija i produktivnija. Zanimljivo je da su tamo ocjene od 1 do 5.5., od 1 do 5 se boduju kao i kod nas, a 5.5 bi opisno bila ocjena „besprijekoran“, „izvrstan“ i sl. Poljaci su sjajni domaćini, profesori na akademiji izuzetno kreativni i ugodni, podrška u stvaranju, a Wroclaw apsolutno najljepši i najbolji studentski grad koji možete izabrati za grad svog Erasmusa u ovoj neobičnoj državi. Koliko je Poljacima uistinu stalo do svojih studenata dokazuje i činjenica da uz studentske kartice (aka iksice) imate više od 55% popusta na međugradski prijevoz vlakovima (koji su brzi i moderni), popust za hranu u određenim restoranima, a ako ste student na baš ovoj akademiji imate besplatno plivanje na olimpijskim bazenima dvaput tjedno, besplatnu teretanu dvaput tjedno te sate yoge u jutarnjim satima prije predavanja na akademiji. Cijene u Poljskoj su generalno niže nego u Hrvatskoj pa će vam stipendija biti sasvim dovoljna za normalan studentski život.
Druga razmjena bila je na drugoj godini studija, također u ljetnom semestru, na Fakultetu umjetnosti u Beogradu i iako je fakultet u Beogradu zaista odličan, profesori izuzetnog znanja, zahtjevni, ali pravedni i apsolutno susretljivi, Beograd kao grad ne bih preporučila za razmjenu. Pogotovo ako je u pitanju metropola kao u ovom slučaju, prvenstveno zbog cijena stanova, životnog standarda te kaosa u prometu, jer, osim ako ste veliki sretnici da nađete smještaj po povoljnoj cijeni blizu fakulteta, onda ćete se pomiriti s tim da će vam od fakulteta do stana trebati oko sat vremena dnevno u jednom smjeru, a u vrijeme špice čak i više. Beograd za razliku od Poljske ima studentske menze, pa je to prednost, kao i činjenica da razumijete jezik, ali i dalje, prema mom skromnom mišljenju, nudi više mana nego prednosti za Erasmus pustolovinu.
Generalno uzeći u obzir obje moje Erasmus pustolovine, rekla bih da su mi itekako pomogle izaći iz zone komfora, naučiti neke nove stvari o samostalnom životu, životu s drugim narodima i kulturama, proširili su moje vidike i naučili me važnim životnim lekcijama. Svima bih preporučila Erasmus ukoliko ste u prilici; ovakva prilika za živjeti i studirati te dobivati novac za to u državi, gradu i na fakultetu koji vi želite rijetko se ponavlja i otvara, tako da je apsolutno trebate obgrliti i odvažiti se. Najbolje stvari i najbolje životne priče kroje se kad izađemo iz svoje zone komfora.
Laura Iličić
- godina diplomskog studija Scenografija za kazalište, film i multimediju