Međunarodna studentska kiparska radionica Jarčevac

Posted on Posted in Godišnji umjetnički i znanstveni projekti

Voditelj projekta: dr. art. Margareta Lekić, umj. sur.

Web poveznica: o projektu

Opis projekta

Oblikovanje drva, kao i rad s tim materijalom iskonski je usađen u čovjeka koji ga koristi i obrađuje još od početaka svojeg postojanja. Ljudska povijest nezamisliva je bez znanja manipuliranja drvom, a likovna obrada drva, koja od svojih prethistorijskih ritualnih početaka kontinuirano traje sve do današnjih dana, igra važnu ulogu u kulturi i umjetnosti čitavoga čovječanstva. Ideja vodilja pri utemeljenju radionice Jarčevac za konačni je cilj imala popularizirati likovnu obradu drva i suvremene tehnike obrade drva među studentima likovnih i umjetničkih akademija. Kiparska radionica Jarčevac nastala je 2009. godine kao terenska nastava iz kolegija Kiparstvo za studente 3. godine Odsjeka za medijske i vizualne umjetnosti, Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku. Studentska kiparska radionica u drvu Jarčevac u organizaciji Akademije u Osijeku, razvila se u respektabilnu manifestaciju na kojoj u zadnjih nekoliko godina uz studente Akademije sudjeluju i gosti s likovnih akademija iz regije. Radionica se izvodi tijekom jeseni u šumi Jarčevac, Osim edukacijskog cilja, to jest osposobljavanja mladih ljudi za umjetničku obradu drva, cilj je jarčevačke radionice povezivanje studenata i mentora iz regije te upoznavanje mladih ljudi s ekosustavom šume, kao i približavanje studenata prirodi i njezinim resursima. Osim nastalih skulptura, rezultat ove radionice su i stečeno znanje i kompetencije studenata u obradi drveta te razvoj socijalne inteligencije i motivacijskih procesa realiziranih kroz medij kiparstva. Rad u zahtjevnom materijalu kao što je drvo, nakon iskustva ovakve radionice, u studentu budi samopouzdanje i neophodnu hrabrost za kasnije izazove i eksperimente s bilo kojim kiparskim materijalom. Studenti u Jarčevcu dodatno definiraju svoje likovne estetike i umjetničke koncepte stječući neophodna znanja o drvu, alatima za njegovu obradu te konzerviranju i zaštiti ovog materijala.