NEWAVES – Collaborative Alliance for Radio Recovery and Boost of Community News Media in Low-density Territories

Posted on Posted in Ured za projekte i suradnju_IPA projekti

Medijska industrija danas se suočava s nekoliko prepreka, osobito u slabo naseljenim europskim regijama. Prelazak na digitalne medije omogućuje lakše pružanje vijesti u različitim formatima, što je potaknulo tržišno natjecanje, posebice u lokalnoj radijskoj industriji, koja je svjedočila značajan pad slušanosti i prihoda od oglašavanja. NEWAVES je reakcija na navedene prepreke. Dajući lokalnim postajama diljem Europe priliku da se pridruže mreži podrške, NEWAVES razvija prekograničnu i međusektorsku zajednicu koja će surađivati i imati pristup raznim alatima i resursima, uključujući digitalnu platformu za distribuciju radijskog programa u raznim žanrovima. Platforma će sadržavati materijal proizveden od strane svake od lokalnih radio postaja diljem Europe, dajući im pristup i promovirajući cirkuliranje širokog spektra europskih (“globalnih”) sadržaja, poboljšavajući ono što mogu ponuditi svojim slušateljima i jačajući njihovu konkurentnost. NEWAVES je mreža za razmjenu najboljih praksi između lokalnih radija, novinara i komunikacijskih stručnjaka. Projektom će se implementirati centar za prijenos znanja za radijski sektor na lokalnoj razini i usavršavanje profesionalnih vještina novinara i medijskih djelatnika. Kako bi se navedeno postiglo, NEWAVES će omogućiti osposobljavanje sadašnjih i budućih komunikacijskih stručnjaka i studenata kroz fizičke i online programe mobilnosti kao i program tečaja e-učenja kao odgovor na specifične potrebe lokalnih radija. Program će biti razvijen kroz kolaborativni proces radionica za koje će se zajednički stvoriti sadržaj. Materijal će nakon evaluacije biti dostupan na platformi te će time NEWAVES aktivno doprinijeti kvalitetnom i pouzdanom radijskom novinarstvu.

Poziv

CREA-CROSS-2022-JOURPART

Projekt ID

Naziv projekta

Voditelj projekta

dr. sc. Snježana Barić-Šelmić

Projekt menadžerica

dr. sc. Antonija Matić

Suradnici na projektu

Tomislav Levak, predavač

izv. prof. dr. sc. Marina Đukić

Administrativna suradnica

Kristina Vinković, mag. cult.

Ukupni iznos projekta

916.315,90 €