Otvorenje izložbe “Charcoal” Damira Sokića u Galeriji Knifer

Posted on Posted in Likovni_obavijesti

Damir Sokić jedan je od najznačajnijih hrvatskih suvremenih likovnih umjetnika. U svome stvaralaštvu – nepredvidljivom ali istodobno prepoznatljivom te prožetom nadasveosobnom asocijativnošću odnosno intimnom simbolikom – Sokić se najčešće referira na dvije važne odrednice proizišle iz korpusa modernizma: geometrijsku apstrakciju i fenomen siromašne umjetnosti  (arte povera).

Na izložbi u organizaciji Ogranka Matice hrvatske u Osijeku u Galeriji Knifer pod nazivom Charcoal te nastaloj u suradnji s Galerijom Matice hrvatske Zagreb i Akademijom za umjetnost i kulturu u Osijeku, Sokić prezentira novi ciklus slika rađenih u kombiniranoj tehnici ugljena i tempere na papiru s pripadajućim pismom koje on tretira kao svojevrsni prošireni naslov izloženih radova. Ovom prigodom prikazane slike nastavak su autorovih promišljanja začetih još u vrijeme njegova boravka u New Yorku (1986.-93.), kada je izradio – i ubrzo na njih zaboravio – nekoliko geometrijski i koloristički tretiranih slika manjih dimenzija, da bi se srodnim vizualnim promišljanjima, ovoga puta iskazanim posredstvom trodimenzionalnih objekata,vratio tek posljednjih godina izložbom Skladište moderne realiziranom sredinom 2019. u Francuskom paviljonu Studentskoga centra u Zagrebu. Slike na izložbi Charcoal ovećih su dimenzija te predstavljaju svojevrsnu na radikalan način iskazanu intimnu stilizaciju autorovih misli i osjećaja iskazanih u pripadajućem pismu dojmljive poetičnosti.

Otvorenje:

Srijeda, 26. listopada 2022. u 19h

Galerija Knifer, Istarska bb

Izložba ostaje otvorena do 7. studenoga 2022.