Petar Klasan – izvođač na Beethoven maratonu

Posted on Posted in Beethovenov klavirski maraton

Fotografija preuzeta s Internationale Musikakademie in Lichtenstein

Petar Klasan ( Zagreb,1992.) jedan je od najdarovitijih mladih glazbenika svoje generacije. Svoje glazbeno obrazovanje započeo je u Glazbenoj školi u Novskoj u klasi  Svjetlane Karabuve te Lidije Vujovic Pišpek. Nakon završene osnovne glazbene škole upisuje pripremni studij na Univerzitetu za glazbu i izvedbenu umjetnost u Beču u klasi Noela Floresa kod kojega uči zahtjevnu pijanističko-umjetničku školu koja svoje korijene vuče od Ludwiga van Beethovena, C. Czernya i F. Liszta. Svoj preddiplomski studij završio je 2014. u klasi Olega Maisenberga, a master studij sa najvišim ocjenama 2017. godine klasi Stefana Vladara.

Trenutno dalje usavršava svoje interpretacije sa Jasminkom Stancul i Stefanom Mendl i predaje glasovir na Barenboim Said Foundation u Ramallahi te je osnivač i umjetnički voditelj ciklusa Con Brio u bečkom Rathausu u kojem redovito nastupa kao solist i komorni glazbenik sa svojim dugogodišnjim glazbenim partnerima.

Sustavno se usavršava na majstorkim seminarima kod uglednih svjetski poznatih pijanista i pedagoga: Arie Vardi, Dmitri Bashkirov, Pavel Gililov, Milana Chernyavska, Naum Grubert, Olga Cinkoburova, Karl Heinz Kämmerling, Stephen Bishop Kovachevich, Epifanio Comis, Eduardo Hubert.

Dobitnik je brojnih nagrada na državnim i međunarodnim natjecanjima od kojih je vrijedno istaknuti prvu nagradu na 43. i 45 državnom natjecanju; prvu nagradu na IX Euorpean Music competition u Torinu, Italija; prvu nagradu te nagradu publike na XVI Lions Grand Prix međunarodnom natjecanju u Rijeci; prvu nagradu te nagradu Hrvatskog Društva Skladatelja za najbolju izvedbu skladbu: D. Kempf: Mariposa de Luz na 2. Hrvatskom natjecanju mladih umjetnika “Papandopulo”; treću nagradu te nagradu Dubravačkog Simfonijskog Orkestra na 5. EPTA “Svetislav Stančić” međunarodnom pijanističkom natjecanju u Zagrebu te treću nagradu na Elena Rombro Stepanow međunarodnom pijanističkom natjecanju u Beču, Austrija.

Nastupa kao solist, član raznih komornih sastava te kao solist uz orkestar. Nastupio je u brojnim europskim gradovima: Beč, Salzburg, Torino, Mallorca, Catania, Ettlingen, Zagreb, Funchal Madeira, Linz, Wels, Tuzla, Šibenik, Split, Osijek. U domovini je zabilježio nastupe uz Zagrebački Orkestar Mladih pod ravnanjem Mo. Igora Tatarevića, Simfonijski Orkestar HRT-a pod ravnanjem dirigenata Mo. Mladena Tarbuka, Mo. Vladimira Kranjčevica te Mo. Uroša Lajovica te Zagrebačke Soliste pod palicom Mo. Roberta Lehrbaumera. U Moskvi je nastupio uz Ruski nacionalni Orkestar Leonida Nikolayeva pod ravnanjem Mo. Vasilly Vallitova u izvedbi prvog klavirskog koncerta Tchaikovskog.

Petar Klasan dobitnik je  Priznanja Gradskog vijeća grada Novska za doprinos na području kulture, Priznanja za doprinos razvoju i promicanju ugleda Sisačko-moslavačke županije te priznanja Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa za izvrsne rezultate u školskoj godini 2006./2007. Do sada je snimio dva solistička nosača zvuka.