Preduvjeti razvoja i ekonomsko značenje regionalnih IT sektora

Posted on Posted in Ured za projekte i suradnju_UNIOS projekti

Voditelj projekta: doc. dr. sc. Ivana Bestvina Bukvić

Suradnici na projektu:

• prof. dr. sc Ivana Đurđević Babić, Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti Osijek
  • dr. sc. Martin Engstler, Fakultät Information und Kommunikation, Stuttgart, Njemačka
  • dr. sc. Boris Alexander Kühnle, Fakultät Electronic Media, Stuttgart, Njemačka

Opis projekta

Sektor informacijsko-komunikacijskih tehnologija (IT) je zbog svog doprinosa operativnoj efikasnosti svih ostalih sektora i posljedično cjelokupne ekonomije jedan od najznačajnijih ekonomskih sektora. Ne postoji niti jedna poslovna aktivnost koja na jednak način utječe na razvoj svih područja društva, poslovnog okruženja ali i javne uprave. Također, ovaj je sektor jedan od rijetkih koji u posljednjoj ekonomskoj krizi nisu ostvarili pad poslovnih poslovnih prihoda i zaposlenosti.  Ipak, unatoč gore navedenom, publikacije o hrvatskom IT sektoru ističu postojanje ograničenja nastavku njegova progresivnog rasta. Cilj ovog istraživanja je utvrditi utjecaj postojećeg poslovnog okruženja na poslovanje regionalnih IT sektora, dati uvid u dosadašnje i projekciju budućih razvojnih trendova regionalnih IT sektora i njihove moguće razvojne prepreke te analizirati postojeće poticajne razvojne mjere i stanje IT sektora u visoko razvijenoj regiji (Baden-Württemberg) s ciljem formiranja preporuka za kreatore gospodarskih mjera javnih politika u Republici Hrvatskoj u svrhu postupnog stvaranja poticajnog razvojnog okruženja.