Škola vizualne antropologije na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku

Posted on Posted in Glazba_obavijesti, instrumentalne_obavijesti, Karijerno savjetovalište, Kazaliste_obavijesti, kreativne_teh_obavijesti, Kultura_kreativne_obavijesti, Likovni_obavijesti, Studenti obavijesti, Studenti obavijesti novo

Škola vizualne antropologije na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku

od 25. studenoga do 2. prosinca 2019.g.

Škola vizualne antropologije pokrenuta je 2011. na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Beogradu, uz podršku mnogih drugih institucija i organizacija koje za cilj imaju popularizaciju vizualne antropologije i vizualnih umjetnosti općenito. Neki od filmova Škole vizualne antropologije osvajali su nagrade i sudjelovali na mnogobrojnim europskim festivalima etnofilma, filmskim smotrama i konferencijama (Beograd, Ljubljana, Beč, Moskva, Zadar, Skopje).

Vizualna antropologija jedna je od novijih i značajnijih grana antropologije i sastoji se u analitičkom bilježenju određenih antropoloških fenomena putem sredstava audiovizualnih tehnologija. Kroz kombinaciju umjetničkog, filmsko-dokumentarističkog i foto-dokumentarističkog, kao i znanstvenog, antropološkog, etnološkog i sociološkog pristupa, audio-vizualna antropologija doprinosi popularizaciji i približavanju ljudskih iskustava, običaja, navika i različitih oblike ponašanja, kao i drugih fenomena široj publici. Na taj način vizualna antropologija predstavlja jedan od ključnih oslonaca društva zasnovanog na znanju te doprinosi izgrađivanju vrijednosti kao što je tolerancija, odnosno poštivanje prava na različitost.

Ciljevi projekta

• realizacija prve filmske Škole vizualne antropologije u Osijeku
  • filmsko opismenjavanje lokalnih i stranih umjetnika, istraživača i studenata u umjetnostima te humanističkim znanostima
  • snimanje i postprodukcija pet kratkih etnografskih filmova