Strossmayerana u engleskim izvorima: epistolografska analiza, 1860. – 1892.

Posted on Posted in Ured za projekte i suradnju_UNIOS projekti

Voditelj projekta: doc. dr. sc. Tihomir Živić

Trajanje projekta: 12 mjeseci (travanj 2016. – travanj 2017.)

Sastavnica predlagatelja: Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku – pravni sljedbenik Odjela za kulturologiju

Opis projekta

U suradnji s gošćom-istraživačicom doc. dr. sc. Tatianom Kuzmic s Odjela za slavistiku i euroazijske studije Filozofskog fakulteta Teksaškog sveučilišta u Austinu te s Katoličkim bogoslovnim fakultetom u Đakovu, projekt se interdisciplinarno bavi interpretativnom nadgradnjom dosadašnjih znanstvenih spoznaja o J. J. Strossmayeru, donoseći suvremeni, računalno potpomognuti istraživačko-kritički uvid u dosad slabije poznatu, parcijalno prevedenu ili u cijelosti neprevedenu korespondentnu filološku (epistolografsku) građu iz angloameričkih izvora (William Ewart Gladstone, John Emerich Edward Dalberg-Acton i dr.) i/ili hrvatskih vrela na engleskom jeziku. Namjera projekta jest objava radova o britanskom i američkom motrištu na neodmjenjivu teološku, mecensku, političku i edukativnu Strossmayerovu ulogu, u svjetlu devetnaestostoljetnog preporoda hrvatske kulture, kojoj je u Habsburškoj Monarhiji bio jedan od promotora.