The Implementation of Media Education in Schools

Posted on Posted in Ured za projekte i suradnju_IPA projekti

Početak projekta: 01.09.2018.

Završetak projekta: 31.08.2020.

Projektni partneri:     Vilnius Salomeja Neris Gymnasium (Litva)

– Tehničko Sveučilište Vilnius Gediminas Technical University (Litva)

– srednja škola 4th Lyceum if Katerini (Grčka)

– Research Center For Programming And Development KEK KEPA Pierias (Grčka)

– Elektrotehnička i prometna škola Osijek

– Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku

Opis projekta

Veliki međunarodni projekt, koji je službeno započeo 1. rujna 2018. godine i traje do 31. kolovoza 2020. godine, primarno je okrenut medijskoj pismenosti i načinima kako stvoriti ili poboljšati kurikule kroz koje se medijska pismenost poučava. Projekt je u potpunosti financiran sredstvima Europske unije, a u njemu sudjeluje šest partnera iz tri države: Vilnius Salomeja Neris Gymnasium (Litva) kao nositelj projekta, zatim Tehničko sveučilište Vilnius Gediminas Technical University (Litva), srednja škola 4th Lyceum if Katerini (Grčka), Research Center For Programming And Development KEK KEPA Pierias (Grčka) te Elektrotehnička i prometna škola Osijek i Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku kao hrvatski partneri. U projektu s Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku sudjeluju Tomislav Levak (projektni koordinator) i Snježana Barić-Šelmić (suradnica na projektu), asistenti Odsjeka za kulturu, medije i menadžment Akademije. Projekt se sastoji iz nekoliko dijelova i etapa koji se tijekom dvije godine odvijaju naizmjence u sve tri države: transnacionalni sastanci (Transnational Meetings) u svrhu kreiranja i dogovaranja svih aktivnosti, edukacijske aktivnosti (Learning Teaching Training Activities) s tematikom iz različitih područja vezanih uz medije, diseminacijske aktivnosti (Dissemination Activities) s ciljem širenja informacija o projektu te znanja i vještina stečenih u edukaciji, kao i druge aktivnosti. Rezultat projekta bit će nov kurikul medijske pismenosti na četiri jezika (engleskom, litavskom, grčkom i hrvatskom) s razrađenim metodološkim postupcima te nizom primjera i praktičnih zadataka za srednjoškolske učenike, koji zajedno sastavljaju svi sudionici. Predmet će se zvati Mediji i društvo (Media and Society), a trajat će 34 školska sata. U školskoj/akademskoj godini 2019./2020. on će se realizirati kao pilot-projekt u odabranim školama. Nakon dodatnih korekcija kurikul će se u konačnom obliku od školske/akademske godine 2020./2021. u Litvi provoditi uklopljen u redovitu nastavu gimnazijskoga programa, a u Grčkoj i Hrvatskoj kao izvannastavna aktivnost.