The Implementation of Media Education in Schools – IMES

Posted on Posted in Ured za projekte i suradnju_IPA projekti

Veliki međunarodni projekt primarno je okrenut medijskoj pismenosti i načinima kako stvoriti ili poboljšati kurikule kroz koje se medijska pismenost poučava. Projekt je službeno započeo 1. rujna 2018. godine i inicijalno je trebao trajati do 31. kolovoza 2020. godine. No, zbog pandemije COVID-19 njegov je završetak prolongiran za 6 mjeseci i projekt je službeno zaključen 28. veljače 2021. godine.  Projekt je u potpunosti financiran sredstvima Europske unije, a u njemu je sudjelovalo šest partnera iz tri države: Vilnius Salomeja Neris Gymnasium (Litva) kao nositelj projekta, zatim Tehničko sveučilište Vilnius Gediminas Technical University (Litva), srednja škola 4th Lyceum if Katerini (Grčka), Research Center For Programming And Development KEK KEPA Pierias (Grčka) te Elektrotehnička i prometna škola Osijek i Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku kao hrvatski partneri. U projektu su s Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku sudjelovali Tomislav Levak (projektni koordinator) i Snježana Barić-Šelmić (suradnica na projektu), asistenti Odsjeka za kulturu, medije i menadžment Akademije. Projekt se sastojao iz nekoliko dijelova i etapa koji su se tijekom dvije i pol godine naizmjence odvijali u sve tri države: transnacionalni sastanci (Transnational Meetings) u svrhu kreiranja i dogovaranja svih aktivnosti; edukacijske aktivnosti (Learning Teaching Training Activities) s tematikom iz različitih područja vezanih uz medije; diseminacijske aktivnosti (Dissemination Activities) s ciljem širenja informacija o projektu te znanja i vještina stečenih u edukaciji, kao i druge aktivnosti poput online sastanaka i dogovora sudionika posredstvom Zoom platforme u završnoj fazi projekta.

Rezultati projekta bili su novi kurikul (Curriculum) i metodički materijali (Methodological Materials) za novi predmet iz područja medijske pismenosti. Navedeni materijali objavljeni su u elektroničkom i u tiskanom obliku na četiri jezika (engleskom, litavskom, grčkom i hrvatskom) s razrađenim metodološkim postupcima te nizom primjera i praktičnih zadataka za srednjoškolske učenike, a zajedno su ih osmislili i sastavili predstavnici svih sudionika i partnera projekta. Predmet je nazvan Mediji i društvo (Media and Society), a njegovo predviđeno trajanje je 34 školska sata. U školskoj/ akademskoj godini 2019./2020. on je bio realiziran kao pilot-projekt u odabranim školama. Nakon dodatnih korekcija kurikul se u konačnom obliku od školske/ akademske godine 2020./2021. u dijelu srednjih škola u Litvi provodi uklopljen u redovitu nastavu gimnazijskoga programa, a u Grčkoj i Hrvatskoj kao izvannastavna aktivnost.

Voditelj projekta

Tomislav Levak, predavač

Suradnici na projektu

dr. sc. Snježana Barić-Šelmić