ZBOR Mađarsko-hrvatske zborske radionice

Posted on Posted in Ured za projekte i suradnju_IPA projekti

Početak projekta: 01. rujan 2020.

Završetak projekta: 01. rujan 2021.

Voditelj projekta: izv. prof. art. Antoaneta Radočaj Jerković, izv. prof. art. Berislav Jerković

Suradnici na projektu:  Davor Dedić, viši predavač, mr. sc. Antonija Matić

Opis projekta

Sveučilišni zborovi Pečuha i Akademije za umjetnost i kulturu, Sveučilišta Josipa Strossmayera u Osijeku pripremaju i izvode zajednički umjetnički program. Putem projektnih aktivnosti međusobno se upoznaje zborska kultura Hrvatske i Mađarske i stvaraju zajedničke koncertne izvedbe u obje zemlje. Studenti dviju institucija će istraživati i naučiti neke od karakterističnih zborskih skladbi druge nacije kao što su skladbe Zoltána Kodálya i djela hrvatskih skladatelja temeljenih na tipičnoj narodnoj glazbi, te kantatu Carla Orffa Carmina Burana. Projekt uključuje organizaciju dvije zajedničke radionice, jednu u Hrvatskoj i jednu u Mađarskoj, pod vodstvom istaknutih dirigenata, profesora Zbora s Akademije iz obje zemlje. Radionice će trajati pet dana (šest sati dnevno). Sadržaj radionica uključuje: teme o važnim pitanjima tvorbe zborskog zvuka, na koji način jezik utječe na glazbenu tvorbu zborskog zvuka date kulture, s obzirom da jezični konstrukti diktiraju i konstrukciju tona i boje zbora. Posebno je važan dio projekta međusobno upoznavanje s autentičnim izvedbama obrada narodnih pjesama i načinima njihovog uvrštavanja u repertoar i izvedbe zborova. Projekt uključuje i javne nastupe (četiri koncerta) koji će se temeljiti na prikazanoj dvotjednoj zajedničkoj praksi. Za koncerte odabrana zborska djela temelje se na nacionalnom folkloru, jer se kroz ta djela najbolje može pratiti identitet nacije. Hrvatska strana izričito je zatražila da mađarska strana podučava zborske skladbe Zoltána Kodályja. Dok Hrvatska strana nudi karakteristične, sofisticirane zborske aranžmane hrvatskih narodnih pjesama iz istog razdoblja. Dva zbora, susreću se u jednom od najpoznatijih remek djela za obje nacije, stranog repertoara: kantati Carla Orffa: Carmina Burana.