doc. art. Anica Tomić

Konzultacije: po prethodnom dogovoru mailom

srijeda : 12h-13 h

Anica Tomić hrvatska je  kazališna redateljica. Diplomirala je komparativnu književnost i kroatistiku na Filozof­skom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu , te kazališnu režiju i radiofoni­ju na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. Bila je sti­pendistica na Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten (Amsterdam), potom  Indiane University of Pennsylvania( odsjek režije) , te stipendistica KulturKon­takt Austria — Writers in Residence u Beču. Osnivačica je amaterske kazališne skupine Theatre de femmes, jedne od najznačajnijih grupa alternative devedestih u Hrvatskoj, koja je djelovala od 1995. do 2003. Režira brojne dramske predstave , kao i autorske projekte u hrvatskim i inozemnim kazalištima ( Prešernovo Gledalište Kranj, ,Kraljevsko pozorište Zetski dom,Cetinje, EPK Maribor, EPK Novi Sad, Slovensko Ljudsko Gledališčte Celje,  Schauspielehaus Graz,  Deutsches theatre /Berlin)

Režira kulturna događanja (Europski dan opere, Dan otvorenog trga, Bijele noći, Festival svjetla),  radi kao kazališni pedagog i mentor. Članica je niza stručnih povjerenstava,  izbornica festivala, te članica žirija. Redovito surađuje s dramaturginjom Jelenom Kovačić. Uz aktualizacije klasičnih komada koje nanovo reispisuje, radi i  autorske projekte koji su usko povezanim sa socijalno marginaliziranim pojedincima, skupinama, kao i poziciji žene. U predstavama propituje razne represivne aparate koji se provode nad marginaliziranim skupinama , progovara o različitim problemima koji su  odraz dubokih društveno-ekonomsko-politički iskrivljenih principa koji rezultiraju frustracijom, netolerancijom, strahom, ksenofobijom, vršnjačkim nasiljem, mizoginijom. Angažirana je u borbi za ženska, dječja, ljudska prava. Jedna je od suosnivačica  inicijative #SPASIME, koja uvodi temu obiteljskog nasilja u javni prostor. Dobitnica je tridesetak  nacionalnih i međunarodnih  nagrada za režiju i najbolje predstave države.

Trenutno priprema režiju Nore (Shivan Ben Yishaid)za ansambl Deutches theatra, u Berlinu.