izv. prof. art. Anđelko Mrkonjić

Posted on

konzultacije: srijeda / 12 — 13 sati
kabinet: broj 29, Trg Sv.Trojstva 3
kontakt e-mail: a_mrkonjic@net.hr,  telefon: +385914494201

Anđelko Mrkonjić (Cerna, 1961.) na hrvatskoj je književnoj i umjetničkoj sceni prisutan od 1980-ih godina kao autor recepcijski zapaženih knjiga te proznih i poetskih tekstova koji su zastupljeni u nekolicini nacionalnih i međunarodnih antologija, panorama i časopisnih izbora. Do sada je objavio pjesničko-grafičku mapu Molitva ili od obloga ljepote (Osijek – Zagreb, 1997., predgovor: D. Rešicki), zbirku poezije Od praznine (Osijek, 2001., predgovor: G. Rem), zbirku kratkih priča Priče iz Supera (Osijek, 2009., predgovor: H. Sablić Tomić), sveučilišni udžbenik Slika, riječ, kultura: rasprave, eseji i kritike (Osijek, 2011., recenzenti: C. Milanja i J. Alebić). Slijedi dvojezična, hrvatsko-mađarska, zbirka poezije Zbirka pjesama/Versek (Osijek – Pečuh, 2014., pogovor: S. Jukić i V. Radoš) te zbirka hipervizualnih pjesama Alta i Mira (Zagreb, 2016., pogovor: I. Gajin i S. Marjanić). Godine 2017. objavljena mu je u Osijeku druga grafičko-pjesnička mapa Alta bez mira uz predgovor akademika Tonka Maroevića. Dok mu je zbirka kratkih priča Super, bez priče objavljena 2018. godine u izdanju osječkog Oksimorona. Napisao je i niz radova vezanih uz likovnu umjetnost, predgovore za kataloge likovnih izložbi akademskih slikara te je sudjelovao u predstavljanju i otvaranju likovnih izložbi u Osijeku, Đakovu, Đurđenovcu, Vinkovcima…
Imao je pet samostalnih likovnih izložbi (Osijek, Vinkovci, Belišće, Cerna) te je sudjelovao na velikom broju skupnih izložbi 142 Anđelko Mrkonjić SLIKOTEKST eseji (XII., XIII., XIV., XVI., XVII i XVIII. i XXIII. Biennale Slavonaca, Galerija likovnih umjetnosti Osijek; Zagreb, 1993. godine, Galerija Karas, Hamburg, 1993. godine, Stiftung „Kardinal Alozije Stepinac“: Slawoinine 92. Kunsteler im Schatten des Krieges. Široki Brijeg, 1996. godine, Galerija Franjevačkog samostana: Osječki slikari u Čapljini. Haarlem, Nederland 1999. godine, Baptistička crkvaizložbena galerija Doopsgezinde geneente: Samouka osječka umjetnost). Osijek, 2016. godine, ”Sjećanja”/ Povodom 25. obljetnice Domovinskog rata, galerija Waldinger. Bio je sudionikom više slikarskih kolonija.
Diplomirao je 1986. godine na Pedagoškom fakultetu u Osijeku s temom Likovnost u putopisima Matka Peića. Nakon završenog studija radio je u osnovnim školama u Hodošanu i Cerni, a od 1993. godine u srednjoj Ekonomskoj i upravnoj školi Osijek. Od 1993. godine objavljivao je književne tekstove („Revija“, „Kolo“), a likovne kritike i eseje u „Glasu Slavonije“. Godine 2008. zaposlen je na Umjetničkoj akademiji u Osijeku u nastavnom zvanju predavača iz znanstvenog područja humanističkih znanosti, znanstvenog polja filologija, znanstvene grane kroatistika.
Od 2010. godine zaposlen je na Odjelu za kulturologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, odnosno od 2018. Akademiji za umjetnost i kulturu, gdje predaje nekoliko kolegija iz područja umjetnosti/književnosti, kao docent.art. (izbor 2013.), a potom kao izvanredni prof.art. (izbor 2018.). Na odjelu za Kulturologiju. obnašao je dužnost zamjenika pročelnika za nastavu i studente (2013.2018.) Od 2018. obnaša dužnost prodekana za razvoj kulturne i kreativne industrije na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku.

BIOGRAFIJA

Bibliografija umjetnika