Međunarodni festival – Umjetnost i žena

Posted on Posted in Godišnji umjetnički i znanstveni projekti

Opis projekta

Akademija za umjetnost i kulturu  u Osijeku 2016. godine realizirala je nulti međunarodni festival naslovljen “Umjetnost i žena” u okviru kojega su predstavljena ostvarenja žena umjetnica iz Hrvatske i inozemstva u širokom kontekstu umjetničkih praksi – od književnosti, glazbe, dramske umjetnosti, plesa. Cilj je ove manifestacije stvaranje platforme za umjetničke interpretacije i iščitavanja umjetničkih djela kojih su autorice žene kao i onih djela koja se bave tematikom žene u najširem umjetničkom, kulturnom, društvenom, etičkom, političkom, čisto biološkom kontekstu — ili zbiru višestrukih identiteta koji čine (suvremenu) ženu. U svojoj koncepciji festival “Umjetnost i žena” temelji se upravo na interdisciplinarnom pristupu umjetničkom stvaralaštvu obuhvaćajući književnost, glazbu, likovnu i izvedbenu umjetnost, te nove medije u najširem smislu: od predstavljanja i aktualizacije intimističkog pristupa umjetničkom stvaralaštvu do radikalnih, glasnih i aktivistički odlučnih ostvarenja ženske umjetnost. Festival “Umjetnost i žena” pristupa ženi u umjetnosti kao i ženama umjetnicama s ciljem potvrđivanja mnogostrukosti identiteta žene, bez suprotstavljanja ženskog kreativnog izričaja muškom, već s namjerom apostrofiranja onih obilježja koja su predominantna u umjetničkom stvaralaštvu žene. Stoga se “Umjetnost i žena” obraća svekolikoj populaciji s ciljem demarginalizacije uloge žene ne samo u umjetničkom i kulturnom životu, već i u formiranju cjelokupnog društva kroz uspostavu dijaloga umjetnika i znanstvenika s konzumentima kulturne proizvodnje, učenicima, studentima i pedagoškim djelatnicima. Interdisciplinarnim pristupom, koji i jest primjeren višestrukosti identiteta i uloga koje zajedno čine svaku ženu, umjetnici i publika sudjeluju u brisanju porozne granice umjetnosti življenja i umjetničkog stvaranja.