Dinara Klinton – izvođačica na Beethoven maratonu

Posted on Posted in Beethovenov klavirski maraton

Dinara Klinton aktivna je koncertna izvođačica, dobitnica više od 15 međunarodnih nagrada, uključujući 3. nagradu na Međunarodnom pijanističkom natjecanju u Clevelandu u SAD-u i na Međunarodnom pijanističkom natjecanju BNDES u Brazilu, 2. nagradu na Međunarodnom natjecanju Paderewski u Poljskoj kao i  2. nagradu na Međunarodnom pijanističkom natjecanju Ferruccio Busoni u Bolzanu, Italija. 2015. godine rangirana je kao najbolja natjecateljica koja nije izabrana u finale 17. Međunarodnog pijanističkog natjecanja F. Chopin. Dinara se pojavila na mnogim festivalima, uključujući festival “Progetto Martha Argerich” u Luganu, Glazbeni festival Cheltenham, Aldeburgh Proms, “La Roque d’Antheron” itd. Dinara je nastupala u Kraljevskoj festivalskoj dvorani, Wigmore Hallu u Londonu, Berlinskoj filharmoniji , Gewandhaus zu Leipzig, Tokio Sumida Triphony Hall i surađivala je s orkestrima kao što su The Philharmonia Orchestra, Lucerne Symphony Orchestra, St. Petersburg Philharmonic Orchestra.

Dinarina debitantska snimka „Music of Chopin i Liszt“ snimljena je u njezinoj 16. godini s američkom etiketom DELOS. Njezin drugi album „Liszt: Études d’exéruption transcendante, S. 139“ objavljen je 2016. godine s GENUIN Classics, a najnoviji CD lansiran je u ljeto 2017. godine i dio je poznate serije snimanja „Chopin. Cjelovita djela o suvremenim instrumentima ”, u izdanju Instituta Fryderyk Chopin.

Klinton, rođena u Ukrajini, započela je poduku klavira u dobi od pet godina. Godinu dana kasnije ušla je u Harkovsku specijalnu srednju glazbenu školu. Po završetku Moskovske središnje glazbene škole, u kojoj je studirala između 2001. i 2007. godine kod Valerya Pyasetskog, diplomirala je s počastima na Moskovskom državnom konzervatoriju, gdje je radila s Elisom Virsaladzeom. Dinara je nagrađena magistrom performansa na Kraljevskom glazbenom fakultetu i završila je umjetničku diplomu u izvedbi, pod paskom Dine Parakhine. Dinara je trenutno zaposlena na mjestu docenta za klavir na Kraljevskom glazbenom fakultetu.

Web stranica je dinaraklinton.com

Dinara Klinton is an active concert performer, prize-winner of over 15 international competitions, including 3rd prize at the Cleveland International Piano Competition in USA, BNDES International Piano Competition in Brazil, 2nd Prize at the International Paderewski Competition in Poland, 2nd Prize at the Ferruccio Busoni International Piano Competition in Bolzano, Italy. In 2015 she was ranked as the top contestant who wasn’t selected into the final of the 17th F. Chopin International Piano Competition. Dinara has appeared at many festivals including the “Progetto Martha Argerich” Festival in Lugano, Cheltenham Music Festival, Aldeburgh Proms, “La Roque d’Antheron”, etc. Dinara has performed at the Royal Festival Hall, Wigmore Hall in London, Berlin Philharmonic, Gewandhaus zu Leipzig, Tokyo Sumida Triphony Hall, and worked with such orchestras as The Philharmonia Orchestra, Lucerne Symphony Orchestra, St. Petersburg Philharmonic Orchestra.

Dinara’s debut recording Music of Chopin and Liszt was made at the age of 16 with an American label DELOS. Her second album Liszt: Études d’exécution transcendante, S. 139 was released in 2016 with GENUIN Classics, and the most recent CD has been launched in summer 2017 and is a part of renown recording series “Chopin. Complete Works on contemporary instruments”, released by The Fryderyk Chopin Institute.

Born in Ukraine, Klinton started her piano lessons in the age of five. A year later, she entered Kharkiv Special Secondary Music School. Upon graduating from the Moscow Central Music School, where she studied between 2001-2007 with Valery Pyasetsky, she went on her Graduate Diploma with Honors at the Moscow State Conservatory, where she worked with Eliso Virsaladze. Dinara has been awarded a Master of Performance degree at the Royal College of Music and has completed the Artist Diploma in Performance course, being under the tutelage of Dina Parakhina. Dinara currently holds a position of Assistant Professor of Piano at the Royal College of Music.

Dinara’s website is Dinaraklinton.com