Grafičke tehnike visokog tiska: linorez i karton tisak

Posted on Posted in Razno

Program „Grafičke tehnike visokog tiska – linorez i karton tisak“ odnosi se na upoznavanje polaznika programa s osnovama umjetničke grafike. Grafika, kao vrlo specifična likovna disciplina zahtijeva i specifične uvjete rada, koji su osigurani u grafičkim radionicama Odsjeka za likovnu kulturu na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku. Potencijal grafičke radionice iznimno je iskoristiv, uzme li se u obzir da je radionica na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku jedina u regiji opremljena po grafičkim standardima. Program bi sadržavao grafičke tehnike visokog tiska, odnosno karton-tisak (jednobojni i višebojni) te linorez (jednobojni i višebojni).

Program je prvenstveno namijenjen segmentu umjetnika, koji nisu imali prilike raditi u profesionalnom grafičkom okruženju te pedagozima likovnog odgoja i kulture koji ove grafičke tehnike ponuđene unutar ovog programa nauče izrađivati  alternativnim metodama primjenjivim u predškolskom ili školskom okruženju. Grafička tehnika je izuzetno interesantna u edukativnom kontekstu, jer je jedina likovna tehnika u kojoj je moguća multiplikacija, a danas je obavezna prema Hrvatskom nacionalnom obrazovnom standardu, već u razrednoj nastavi osnovne škole, a nakon toga i u predmetnoj nastavi Likovne kulture. Ponuđeni program bi uvelike koristio i pedagozima predškolskog odgoja, učiteljima razredne nastave, ali i nastavnicima Likovne kulture, pružio bi im uvid u sam način kako pristupiti umjetničkoj grafici kao specifičnom likovnom mediju. Budući da u regiji Slavonije i Baranje do osnutka Akademije nije postojalo sistematsko školovanje profesora likovne kulture, koje bi uključivalo i grafički segment, a trenutno u školama i vrtićima regije rade pedagozi bez adekvatnog grafičkog predznanja. Stoga bi  im ovakav oblik cjeloživotnog usavršavanja pružio potrebna znanja i vještine iz područja dvaju tehnika visokog tiska, upoznavanje svih specifičnosti rada na njima te osposobljavanje za izvođenje kompletnog procesa koji zahtijeva grafika (razrada ideje, pravljenje skica, mogućnosti visokog tiska, izrada matrice, proces otiskivanja, signatura na grafičkom listu).

Ovakvim načinom rada polaznici bi bili u mogućnosti prenijeti znanje na učenike kroz odgojno-obrazovni rad u nastavi, upotrebljavajući alternativne metode otiskivanja. Osim navedene ciljane skupine, ovaj vid cjeloživotnog obrazovanja bi bio ponuđen i svim ostalim zainteresiranim pojedincima, bez obzira na stupanj obrazovanja. Ovaj program namijenjen je također svima onima (umjetnicima, umjetnicima amaterima, tekstilnim dizajnerima, grafičkim dizajnerima) koji svoje likovno ili umjetničko stvaralaštvo žele nadopuniti ovom iznimno kreativnom i zanimljivom izražajnom tehnikom.