Promocija knjige akademika Krešimira Nemeca

Posted on Posted in Knjižnica_obavijesti, Kultura_kreativne_obavijesti, Obavijesti, Zic arhiva

1.6.2023. i 2.6.2023. na Akademiji za umjetnost i kulturu održana su dva događaja, tematski različita, ali kvalitativno srodna. Obama programima odazvalo se mnoštvo građana, među kojima i velik broj studenata koji su aktivno pratili događaje i napisali vlastite osvrte na njih.

1.6.2023. u 12:00 u Salonu 33 Odsjeka za kulturu, medije i menadžment održana je tribina BAUK – Razgovor s povodom. Konkretan tematski povod ovog “Razgovora s povodom” je hrvatsko predsjedanje IHRA-om. Republika Hrvatska je 1. ožujka 2023. godine preuzela predsjedanje Međunarodnim savezom za sjećanje na Holokaust (IHRA), tijelom koje je uspostavljeno 1998. godine radi jačanja i promicanja obrazovanja, sjećanja i istraživanja o Holokaustu, koje ima 35 država članica i 10 država promatrača. U programu su sudjelovali gđa Dubravka Đurić Nemec, posebna savjetnica ministrice kulture i medija i članica Izaslanstva Republike Hrvatske pri IHRA-i te Damir Lajoš, predsjednik Židovske općine Osijek, a razgovor su moderirale asistentica Paula Rem i studentica Gabriela Peranović. Gđa Đurić Nemecobjasnila je publici u kojoj se nalazilo i 50ak studenata tri definicije koje je usvojila Vlada RH: Radnu definicijuantisemitizma, definiciju poricanja i iskrivljavanja istine o Holokaustu te definiciju antiromskog rasizma i diskriminacije IHRA-e. Gđa Nemec također je predstavila rad Izaslanstva RH pri IHRA-i čiji je temeljni cilj održati kulturu sjećanja i boriti se protiv antisemitizma. G. Lajoš upoznao je publiku s mnogobrojnim kulturnim aktivnostima Židovske općine Osijek, ali i suradnjom s medijima te pozitivnim primjerima medijskog izvještavanja o Židovima u Hrvatskoj. Cilj tribine bio je doprinijeti ostvarivanju ciljeva i načela IHRA-e i širenju tolerancije u društvu. Fokus je bio na ulozi koju mediji igraju u nastanku i perpetuiranju stereotipa, ali i promicanju pozitivnih društvenih vrijednosti.

2.6.2023. u 12:00 u istom Salonu 33 Odsjeka za kulturu, medije i menadžment održana je promocija knjige “Narativne strategije” akademika dr. sc. Krešimira Nemeca. O knjizi su govorili dr. sc. Zlatko Kramarić i akademkinja dr. sc. Dubravka Oraić-Tolić, a program je moderirala dekanica dr. sc. Helena Sablić-Tomić. Riječi je bilo o metafori čitanja kao igranja šaha: većina romana ima osnovnu podjelu na bijele (pozitivne) i crne (negativne) likove, a od prve rečenice počinje interaktivna igra šaha. Čitatelj stječe perspektivu sudionika događanja unutar knjige, a postupci likova nalik su na kretanja šahovskih figura. Akademik Nemec govorio je o utjecaju jezika i sintakse na kogniciju čitatelja: čitanjem prve rečenice romana, fiktivna radnja za čitatelja postaje stvarna. Istaknuto je kako prva rečenica Kafkinog “Procesa” automatski čitatelja uvlači u radnju: čitatelj se pita tko je Josef K. i kako, zašto je uhićen bez razloga. Kako bi se steklo odgovore na pitanja, valja “zaigrati” i nastaviti čitati. Dr. sc. Zlatko Kramarić stupio je u interaktivan dijalog s brojnom publikom, u kojoj je bilo i 50ak studenata, govoreći o metafori života kao šaha. Akademkinja Oraić-Tolić govorila je o važnosti čitanja i načina na koji čitanje utječe na pismenost i razvoj kritičkog mišljenja.Akademik Nemec našalio se da ljubav prema čitanju može bitinalik na “čitalačku krizu” jer čitanje uvijek vuče za sobom više čitanja, a situacija “odvikavanja” od čitanja može podsjećati na apstinencijsku krizu. Zaključno, govornici su još jednom naglasili važnost čitanja i pozvali publiku pročitati “Narativne strategije”.

NARATIVNE STRATEGIJE
(Matica hrvatska / Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku)

O knjizi govore:
Dubravka Oraić Tolić,
Zlatko Kramarić,
Helena Sablić Tomić i
Krešimir Nemec.

Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku

petak, 2. lipnja 2023. u 12 sati

Trg Sv. Trojstva 3